همه گیری کرونا و بحران نادیده دریافت اهمیت سایر علوم

به گزارش آسمان تو، به گزارش خبرنگاران به نقل از تایمز هایر اجوکیشن، نیکلاس دیرکس رئیس و مدیر اجرایی آکادمی علوم نیویورک می گوید: ستایش از سازندگان واکسن کرونا امری شایسته است اما نباید کار خارق العاده سایر دانشمندان را نادیده گرفت.

همه گیری کرونا و بحران نادیده دریافت اهمیت سایر علوم

داستان تولید واکسن های Covid-19 یکی از پیروزی های بزرگ علوم مدرن است که برای سال جدید امیدواری ایجاد کرده است. اما گرچه هیجان مربوط به واکسن های کرونا که با سرعتی جالب توجه تولید شده اند، قابل درک است، ما نباید از فعالیت های علمی باورنکردنی دیگری که در این شرایط سخت ادامه یافته است و به چالش های دیگر جهانی می پردازد غافل شویم.

از جمله این فعالیت های علمی می توان به تغییرات آب و هوایی، سرطان، تولید غذا، انرژی، آلودگی هوا و بیماری های واگیر غیرمرتبط با ویروس کرونا اشاره کرد.

این چالش ها هنوز برطرف نشده است و بحرانی مانند همه گیری کرونا اهمیت سرمایه گذاری در تحقیقات علمی را در بسکمک از زمینه ها به ما یادآوری کرده است زیرا ما نمی دانیم بحران بعدی چیست و یا کشف بزرگ علمی بعدی چطور ممکن است زندگی ما را به سمت بهتر تغییر دهد.

البته بسکمک از پیشرفت های علمی به سرعت تولید واکسن انجام نمی شوند و بیشتر اوقات این فرایند به صورت دو قدم به جلو و یک قدم به عقب است. اما شناخت ارزش کار پرزحمت در زمینه هایی که به ندرت خبرساز می شوند مهم است.

به عنوان نمونه دانشمندانی جوان در انگلیس در علوم زیستی، فیزیک، شیمی و مهندسی فعال هستند که با اینکه مطالعه در مورد دایناسورها ممکن است در عصر همه گیری کرونا، بی فایده به نظر برسد اما این دیرینه شناسان نقش بسیار بزرگی در دانش ایفا کرده اند زیرا شناخت دیرینه ها و دایناسورها اغلب اولین ارتباطی است که بچه ها می فهمند علم یک کار عالی است و آنها را هیجان زده می کند.

نمونه دیگر آن تلاش برای تولید داروهای مؤثر در درمان سرطان، دیابت و سایر بیماری ها است که پس از سال ها تلاش سخت در زمینه کشف دارو اجرا شده است و بسکمک از این داستان های خوب بدون کار شیمی دانان و دانشمندان علوم طبیعی امکان پذیر نبود.

در همین زمینه در انگلستان دانشمندی در دانشگاه منچستر، زیست شناسی در انستیتوی بیوانفورماتیک اروپا و میکروبیولوژیست تکاملی دانشگاه کمبریج همگی در حال کار بر روی راه های بهبود عملکرد داروها و حتی ایجاد روش های کاملاً جدید در درمان عفونت و بیماری هستند.

موضوع مهم دیگر اینترنت این دستاورد شگفت انگیز است که تا حد زیادی بر اساس کار دانشمندان مواد و مهندسان برق در دانشگاه ها ساخته شده است.

در این دوره دانشمندی از دانشگاه ساوت همپتون که در زمینه ساخت سخت افزار رایانه ای جدید در مقیاس نانو کار می کند و فیزیکدان دانشگاه منچستر که به توسعه ترانزیستورهای الکترونیکی نسل بعدی کمک می کند توانسته اند تغییرات و تحولات بسکمک را در نحوه زندگی ما ایجاد کنند.

مطالعه رمز و راز پیدایش حیات روی زمین نیز از موضوعات جذابی است که کاربردهای عملی خارق العاده ای نیز دارد. یکی از شیمیدان دانشگاه UCL در مطالعه مولکول ها و عناصر ساده تشکیل دهنده زندگی، واکنش های شیمیایی جدید و مهمی را کشف کرده است که می تواند برای سنتز مولکول های ارزشمند مانند اسیدهای نوکلئیک، اسیدهای آمینه و پپتیدها مورد استفاده قرار گیرد.

در همین حال دانشمند دانشگاه ادینبورگ در حال تحقیق در مورد ماهیت بوزون هیگز و تشکیل ماده در کوچک ترین مقیاس است.

این محققان جوان ممکن است امروز عناوین خبری کوتاهی را در جهان به خود اختصاص دهند و کارهای آنها پیچیده و غیر جذابی به نظر برسد اما نکته مهم حرکت رو به جلوی علم در تحقیقات این دانشمندان است زیرا آنان از این تحقیقات برای برداشتن گام های بزرگ تر استفاده می کنند که ممکن است به درمان بیماری ها، بروز فناوری هایی برای بهبود زندگی و یا حتی درک بهتر ما از جهان منجر شود.

همانطور که از اخبار خوشبینانه در مورد واکسن ها و درمان هایی که به سرانجام همه گیری Covid-19 منجر می شود، مسرور می شویم اجازه دهیم کلاه خود را به افتخار کسانی که امروز کارهای علمی آنها چندان قابل توجه به نظر نمی رسد، از سر برداریم زیرا در یک دهه آینده نتیجه کار آنها را می بینیم.

نیکلاس دیرکس (Nicholas Dirks) رئیس و مدیر اجرایی آکادمی علوم نیویورک یک جامعه علمی با مأموریت پیشبرد تحقیقات علمی، آموزش و سیاست است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1613

به "همه گیری کرونا و بحران نادیده دریافت اهمیت سایر علوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه گیری کرونا و بحران نادیده دریافت اهمیت سایر علوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید