ناسا تغییرات یک دهه آسمان شب را با تایم لپس نشان داد

به گزارش آسمان تو، شاید فکر کنید که آسمان بالای سر، حداقل در مقیاس های زمانی کوتاه محسوس برای ما انسان ها تغییرناپذیر است، اما در حقیقت اینطور نیست. آسمان شب بسیار پویا و در حال تغییر است و این دگرگونی حتی در مقیاس های چند ساله قابل مشاهده است.

ناسا تغییرات یک دهه آسمان شب را با تایم لپس نشان داد

ناسا به تازگی یک ویدیوی تایم لپس را به اشتراک گذاشته است که تغییرات بخش هایی از آسمان شب را در دوره بیش از یک دهه نشان می دهد. با استفاده از داده های جمع آوری شده به وسیله فضاپیمای نئووایز (NEOWISE) این نقشه، سراسر آسمان را نشان می دهد که از زمان پرتاب فضاپیما در سال 2009 تا به امروز چگونه تغییر نموده است.

امی ماینزر (Amy Mainzer) پژوهشگر اصلی فضاپیمای نئووایز از دانشگاه آریزونا درباره این آنالیز گفت: اگر بیرون بروید و به آسمان شب نگاه کنید، ممکن است به نظر برسد که هیچ چیز تغییر نمی نماید، اما این طور نیست. ستاره ها در حال سوختن و انفجار هستند. سیارک ها شتابان حرکت می نمایند. سیاهچاله ها ستاره ها را از هم می پاشند. بنابراین کیهان واقعا مکان شلوغ و فعالی است.

کاوشگر نقشه بردار فروسرخ میدان گسترده اجرام نزدیک زمین (Near-Earth Object Wide Field Infrared Survey Explorer) در اصل مأموریتی برای جست وجوی اجرام فراسوی منظومه شمسی بود.

تلسکوپ فضایی وایز (WISE) ناسا از زمان پرتاب خود در سال 2009 تا زمانی که مأموریت اولیه خود را در سال 2011 به انتها رساند، کل آسمان را در طیف فروسرخ روبید (اسکن کرد)، اما تلسکوپ همچنان قابل استفاده بود، بنابراین در سال 2013 دوباره فعال شد و ضمن تغییر نام، برای جست وجوی سیارک ها و دنباله دارهای اطراف زمین به کار گرفته شد.

از جمله دنباله دار نئووایز (Neowise Comet) که بر اساس همین فضاپیما نامگذاری شده است. از سویی چون این مأموریت برای مدت طولانی در حال فعالیت بوده، داده های زیادی را ارائه نموده است که نشان می دهد چگونه آسمان در طول زمان چندین سال تغییر می نماید.

پیتر آیزنهارت (Peter Eisenhardt) ستاره شناس آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا و دانشمند پروژه وایز در این رابطه گفت: هرگز پیش بینی نمی کردیم که فضاپیما برای این مدت طولانی کار کند و اکنون هم فکر نمی کنم که بتوانیم پژوهش های علمی قابل انجام با این حجم از داده ها را پیش بینی کنیم.

این مأموریت قادر است هر شش ماه یک تصویر سراسری از آسمان را تکمیل کند و تا کنون از داده های آن برای شناسایی ستارگانی که در حال شکل گیری هستند و شناسایی کوتوله های قهوه ای پنهان استفاده شده است.

داده های این رصدخانه فضایی هم به وسیله اخترشناسان حرفه ای و هم شهروند-دانشمندان سراسر دنیا استفاده شده است، مانند پروژه دنیای حیاط خلوت که تقریبا 100 کوتوله قهوه ای نزدیک را شناسایی کرد.

عکس کاور: تصویر موزاییکی از کل آسمان ثبت شده در سال 2012 به وسیله فضاپیمای وایز

Credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA

منبع: Digital Trends

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 آبان 1401 بروزرسانی: 2 آبان 1401 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2324

به "ناسا تغییرات یک دهه آسمان شب را با تایم لپس نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا تغییرات یک دهه آسمان شب را با تایم لپس نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید