قلعه خرانق؛از بزرگترین قلعه های مسکونی روستایی در یزد، عکس

به گزارش آسمان تو، قلعه خرانق، یادگاری از دوران های تاریخی پس از اسلام است که 1/1 هکتار وسعت دارد و یکی از عظیم ترین قلعه های مسکونی روستایی استان یزد به شمار می رود.

قلعه خرانق؛از بزرگترین قلعه های مسکونی روستایی در یزد، عکس

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

قدمت برج و باروی آن به زمان ساسانیان و چیزی حدود 1800 سال پیش بازمی گردد. وجود حصارها بر استحکام و امنیت این قلعه افزوده است و نشان از مقاومت این بنا برای حفظ موجودیت و اصالت خویش دارد.

مسیرهای پیچ در پیچ و باریک، ابزاری برای غافلگیر کردن دزدان و راهزنان بوده اند و یکی از آن ها به عنوان کوچه گرگ شناخته می گردد.

برای مقابله با دزدان آن ها را به این کوچه می کشاندند و سپس به آن ها حمله می کردند.در گذشته دور تا دور قلعه را خندق های عمیقی محاصره نموده بودند تا ساکنان از یورش دشمنان در امان بمانند. 6 برج نگهبانی شامل یک برج در شمال و دومی در جنوب غربی قلعه و چهار برج دیگر نیز در جبهه غربی به بدنه قلعه متصل هستند و چهار دروازه به نام های دروازه بالا، پایین، رضا خان

قلعه خرانق در شهرستان اردکان، بخش خرانق، روستای خرانق واقع شده است

قلعه خرانق یکی از بزرگترین قلعه های مسکونی روستایی استان یزد است و همانند نمایشگاهی است که غرفه های آن از خشت و گل ساخته شده است. این قلعه از آن مجموعه هایی است که نشانه های مقاومت را برای حفظ موجودیت و اصالت برای استان یزد به ارمغان آورده است.

مساحت این قلعه در حدود یک و یک دهم هکتار است و اطراف قلعه حصارهایی است که آن را احاطه نموده است و موجب استحکام آن می گردد. این بافت قدیمی دارای 80 خانه است که بیشتر آن دو یا سه طبقه است و متناسب با توانایی مالی و موقعیت اجتماعی قلعه نشینان طراحی و ساخته شده است. دیواره های قلعه از خشت و گل است و سقف آن از تیرهای چون حصیرهای الیافی، چوب و پوشال است.

این خانه دارای سقف های گنبدی و گهواره ای است و دارای شش برج نگهبانی است که متصل به بدنه قلعه است. همچنین این قلعه دارای چهار دروازه به نام های دروازه بالا، پایین، رضا خان سرداری و خالو است و اطراف قلعه کوچه های باریکی است که معروفترین آن کوچه گرگ است.

قلعه خرانق یکی از بزرگترین قلعه های مسکونی روستایی استان یزد است

80 خانه در این قلعه تعبیه شده که بیشترشان دارای دو یا سه طبقه هستند و طراحی هریک متناسب با توانایی مالی و موقعیت اجتماعی قلعه نشینان در نظر گرفته شده است. دیوارهای خشتی و گلی و سقف گنبدی و گهواره ای از تیرهایی از جنس حصیرهای الیافی، چوب و پوشال هنر دست سازندگان را به تصویر می کشند. مخلوط خاک و آهک برای مسطح کردن کف اتاق ها، ملات کاهگل برای روکاری سطوح بیرونی ساختمان ها و گچ برای تزیین دیوار اتاق ها، تالارها و ایوان ها به کار رفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1446

به "قلعه خرانق؛از بزرگترین قلعه های مسکونی روستایی در یزد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه خرانق؛از بزرگترین قلعه های مسکونی روستایی در یزد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید