عروسی های 200 نفره در دلتا

به گزارش آسمان تو، دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به شرایط شیوع و ابتلا به کرونای دلتا در کشور، گفت: اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را در زمینه افزایش تعداد مبتلایان داریم.

عروسی های 200 نفره در دلتا

به گزارش ایسنا، عاطفه عابدینی، با اشاره به شرایط شیوع کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر طبق آمار ثبت شده وزارت بهداشت، با افزایش تعداد موارد مثبت بیماری، متاسفانه افزایش مبتلایان و مرگ و میر را هم داریم. به هر حال شروع شیوع ویروس دلتا از جنوب کشور و استان های جنوبی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و بوشهر بود و اکنون هم شاهدیم که بیشترین اندازه درگیری را در این استان ها داریم.

دلتا؛ موتاسیون غالبِ کشور

وی اضافه کرد: البته متاسفانه از آنجایی که هنوز علی رغم همه توصیه ها باز هم مردم گوش نمی نمایند و هنوز رفت و آمد ها ادامه دارد، تقریبا می توان گفت که با وجود تعداد زیاد شهر های قرمز و با توجه به نتایج آزمایش های ویروسی، به نظر می آید که موتاسیون غالب در کشور، موتاسیون دلتا است.

افزایش سریع تعداد مبتلایان به کرونا

عابدینی با بیان اینکه خاصیت موتاسیون دلتا این است که سرایت پذیری آن بسیار سریع است، گفت: بر همین اساس اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را در زمینه افزایش تعداد مبتلایان داریم.

برگزاری عروسی های 200 نفره در دل دلتا

وی درباره مهمترین عوامل انتشار کرونای دلتا در کشور، گفت: یکی از این عوامل رفت و آمد های بین استانی است. از طرفی واقعیت این است که شاید مرز های شرق کشور را به موقع نبستیم. از طرف دیگر مردم دیگر پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند. در حالی که در پیک دوم و سوم همکاری مردم بیشتر بود و در فروردین و اردیبهشت توانستیم چند هفته ای مراکز خرید عظیم را ببندیم، بازار ها را ببندیم و جا های مختلفی را کنترل کردیم. در حال حاضر نه تنها نمی توانیم این موارد را کنترل کنیم، بلکه مردم هم دیگر همراهی نمی نمایند. حتی می بینیم که مردم حتی ماسک زدن را هم خیلی رعایت نمی نمایند.

ترس از کرونا ریخته

وی گفت: قبلا یک ترسی از کرونا وجود داشت و شاید اکنون این ترس ریخته است یا مردم خسته شده اند. به هر حال قبول داریم که مسائل مالی هم وجود دارد، اما واقعیت این است که اندازه رعایت بسیار کاهش یافته است. به طوری که حتی می بینیم که عروسی های 200 نفره و 150 نفره دارد در این شرایط برگزار می گردد.

نه سختگیری می گردد و نه مردم رعایت می نمایند

عابدینی ادامه داد: این در حالی است که حتی در کشور هایی که واکسیناسیون شان بهتر از ما اجرا شده باشد، در حال حاضر نسبت به تجمع در مراکز سر بسته، واقعا ممنوع است و درباره آن هشدار داده شده است. زیرا در حال حاضر موتاسیون دلتا، در بالای 100 کشور دارد به ویروس غالب بدل می گردد و بر همین اساس در جا هایی هم که بیماری کنترل شده، اندازه مرگ و میر و مبتلا کاهش یافته بود، اکنون که دلتا وارد شده، آن ها هم پروتکل ها را علی رغم واکسیناسیون پیشنهاد کردند و با سختگیری اعمال می گردد، اما در ایران نه سختگیری می گردد و نه مردم رعایت می نمایند و این واقعا دردسر درست نموده است.

سرایت سریع؛ خاصیت موتاسیون دلتا

وی اضافه کرد: اکنون تهران را ببینید. واقعا در تهران تخت های بستری هر روز دارد پر و خالی می گردد. البته یکسری ترخیصی داریم، اما تعداد بستری هایمان واقعا دارد زیاد می گردد. در عین حال علی رغم اینکه در تهران مراکز سرپایی تزریق داروی رمدسیویر را داریم و این مراکز به صورت 24 ساعته کار می نمایند، اما باز هم تعداد تخت های بستری خالی در حال کاهش است. البته این خاصیت موتاسیون دلتا است. صحنه هایی که از هند می دیدیم هم بر همین اساس بود. یک تعداد بسیار زیادی با تماسی کوچک می توانند درگیر شوند. فقط کافی است که یک صحبت کوچک با یک فرد مبتلا به کرونا بدون ماسک داشته باشید و به راحتی این بیماری را می گیرید. حالا ما در شرایطی با این ویروس درگیر شدیم که مردم ما هم تقریبا دیگر رعایت نمی نمایند.

افزایش سریع آمار های تهران

وی بعلاوه گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما استان های کرمان و هرمزگان است. البته اکنون آمار بستری تهران هم خیلی سریع دارد افزایش می یابد و بر اساس نمودار تهران هم یک جهش سریعی در افزایش مراجعین و بستری ها پیدا نموده است که البته این رفتار از ویروس دلتا برایمان عجیب نیست. زیرا این اتفاق رخ می دهد. با این حال متاسفانه همچنان جشن ها، مهمانی ها و مراکز خرید و... باز هستند و هیچ کدام از پروتکل ها حتی در استان هایی که مشکل داریم در این مراکز رعایت نمی گردد.

عابدینی ادامه داد: ما هنوز بر روی نمودار افزایش یافته قرار داریم و به نظر می آید که اگر روی همین منوال عدم رعایت ها پیش رویم، علی رغم اینکه در هفته اخیر سرعت واکسیناسیون ما بسیار زیاد شده و روزانه دست کم حدود 250 هزار نفر را واکسینه می کنیم، اما با عدم رعایت پروتکل ها از سوی مردم، به نظر می آید که همچنان افزایش درگیری را در یکی دو هفته آینده خواهیم داشت و متاسفانه در پی آن قطعا افزیش مرگ و میر هم خواهیم داشت.

چند مداخله برای کاهش مرگ ها

وی گفت: چند موضوعی که در پیک چهارم و پنجم داشتیم که خدا را شکر هنوز مورتالیتی مان (مرگ و میر) را خیلی افزایش نداده، این است که اولا استفاده از دارو های ضدویروس برای بیماران خیلی زودتر شروع می شوند. زیرا در کلینیک های سرپایی مردم بدون اینکه بستری شوند، می توانند داروی ضد ویروس دریافت نمایند؛ بنابراین درمان اولیه بیماری خیلی به کاهش کشندگی آن یاری نموده است.

عابدینی ادامه داد: بعلاوه مراکز درمانی هنوز دارند سرویس خوبی به مردم می دهند و علی رغم اینکه تخت ها پر است، اما باعث نمی گردد که مردم پشت در بیمارستان بمانند. شاید مقداری معطل شوند، اما در نهایت در مراکز سرپایی برطرف احتیاج می شوند. از طرفی درمان ها هم مقداری متفاوت شده و کادر درمان تجربه بیشتری در درمان کووید پیدا کردند و درمان های ضدویروسی در دسترس تر شده است. در حالی که در پیک اول و دوم هیچ درمان ضدویروسی نداشتیم و دارویی مانند رمدسیویر هم در ایران نبود که اکنون به فراوری داخلی رسیده است.

وی گفت: خوشبختانه به نظر می آید که ما نباید آمار مرگ و میر زیادی داشته باشیم. مداخلاتی که به این صورت در فرایند درمان بیماری اجرا شده، ان شاءالله باعث می گردد که اندازه مرگ و میرمان نسبت به قبل بالاتر نخواهد رفت.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1893

به "عروسی های 200 نفره در دلتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عروسی های 200 نفره در دلتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید