دریاچه غاز وحشی؛ فیلم نوآر چینی رقابت های کن را داغ تر کرد

به گزارش آسمان تو، فیلم سینمایی دریاچه غاز وحشی (The Wild Goose Lake) جدیدترین فیلمی است که در بخش اصلی جشنواره کن 2019 به نمایش درآمده و جمع بندی نمرات منتقدان اسکرین نسبت به آن تعیین شده است.

دریاچه غاز وحشی؛ فیلم نوآر چینی رقابت های کن را داغ تر کرد

دریاچه غاز وحشی را دیائو یینان کارگردانی نموده است؛ این فیلم سینمایی چهارمین اثر یینان در مقام کارگردان است. او پیش از این با کارگردانی زغال سنگ سیاه، یخ نازک (Black Coal, Thin Ice) در سال 2014 موفق شده بود خرس طلایی جشنواره بین المللی فیلم برلین را تصاحب کند.

با تور چین ما همراه شوید

فیلم قبلی یینان زغال سنگ سیاه، یخ نازک یک نئونوار به حساب می آمد و اثر جدید او دریاچه غاز وحشی نیز یک فیلم نوار است. جاناتان رامنی منتقد اسکرین دیلی معتقد است با ساخته شدن آثاری چون زغال سنگ سیاه، یخ نازک در سال 2014، دریاچه غاز وحشی فیلم جدید یینان و سفر دراز روز در شب (Long Days Journey into Night) اثر بی گان که سال گذشته ساخته شد و در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به نمایش درآمد، می توان ادعا کرد که سنت نوآر هنوز زنده و سرحال است و در چین شاهد بازسازی کامل آن هستیم. با این وجود رامنی معتقد است که فیلم جدید یینان بیشتر در کنار آثار سینمای بدنه نوار دسته بندی می گردد تا به عنوان یک اثر با سبک و سیاق هنری.

جردن مینتزر منتقد هالیوود ریپورتر معتقد است دریاچه غاز وحشی از آن دست آثاری نیست که مثل یک موج قدرتمند و بزرگ به مخاطب اصابت کند بلکه تاثیرش را به تدریج روی او می گذارد؛ وقتی به خود می آیید که در شبکه تاریکی از خشونت و مرگ و میر رها شده اید.

منتقد هالیوود ریپورتر می نویسد: چهارمین اثر کارگردانی که بابت زغال سنگ سیاه، یخ نازک خرس طلای جشنواره برلین را تصاحب کرد به شکلی آشنا و مانوس با ژانر کار می نماید: یک خلافکارِ در حال فرار، حضور فم فتال و پلیس هایی در تعقیب آن ها؛ فضایی که فیلم نوارهای کلاسیک چون گذرگاه تاریک، تنها یک بار زندگی می کنی و تا شب زنده بمان را به یاد می آورد.

دیوید ارلیخ منتقد ایندی وایر نیز جدیدترین اثر یینان را فیلم نواری روح افزا، شاعرانه و کاملا درحشان ارزیابی نموده است. ارلیخ معتقد است که دریاچه غاز وحشی آنقدر لحظات درخشان دارد که بتوان کارگردان آن را به عنوان فیلم سازی بزرگ به حساب آورد اما فیلم در حد اثر قبلی او زغال سنگ سیاه، یخ نازک نیست. گرچه ارلیخ معتقد است فیلم جدید یینان به پای فیلم سال 2014 نمی رسد اما این را هم شرح می دهد که دلیل این اتفاق بد بودن فیلم جدید نیست بلکه بیش از حد فوق العاده بودن فیلم قبلی این کارگردان است.

در ادامه می توانید امتیازات مجموعه منتقدان بین المللی را به فیلم های اکران شده در جشنواره کن 2019 ببینید. این جدول در روزهای آینده باقی مانده تا انتها جشنواره تکمیل می گردد:

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 190

به "دریاچه غاز وحشی؛ فیلم نوآر چینی رقابت های کن را داغ تر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه غاز وحشی؛ فیلم نوآر چینی رقابت های کن را داغ تر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید