خبرنگاران کرونا با آمریکا چه نموده است؟

به گزارش آسمان تو، تهران - خبرنگاران - آمریکا که به واسطه احاطه بین دو اقیانوس اطلس و آرام خود را از بسیاری مصائب جهانی دور می بیند و تصور نمی کرد در مخمصه شیوع کرونا گرفتار گردد، اکنون برای مقابله با کووید-19 که علاوه بر خسارات مالی و مالی فراوان، سه هزار نفر از مردم این کشور را مبتلا نموده و جان حدود 60 نفر را گرفته، شرایط اضطراری اعلام نموده است.

خبرنگاران کرونا با آمریکا چه نموده است؟

به گزارش روز یکشنبه خبرنگاران، ابعاد آثار و عواقب شیوع این ویروس بر اوضاع اجتماعی ، سیاسی و مالی آمریکا بطور جدی شرایط بغرنج و پیچیده ای را دراین کشور بوجود آورده تا جایی که شرایط را برای دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 سخت نموده است.

اعلام شرایط اضطراری در آمریکا

دونالد ترامپ انتها با شدت دریافت شیوع ویروس کرونا ناگزیر به اعلام شرایط فوق العاده در آمریکا شد، این درحالی بود که تا پیش از در 18 ایالت از آمریکا برای مقابله با این ویروس شرایط فوق العاده و حتی در بعضی از آنها مانند تگزاس و پنیسلوانیا شرایط فاجعه بار اعلام شده بود.

دست به دعا شدن ترامپ

وخامت اوضاع در ارتباط با شیوع ویروس کرونا در آمریکا بدانجا رسیده است که ترامپ که تا چند روز پیش منکر شیوع کرونا درکشورش بود و همه چیز را خوب توصیف می کرد، اکنون علاوه بر اعلام شرایط فوق العاده در کشور برای مقابله با این ویروس دست به دعا شده و روز 25 اسفند را روز ملی دعا اعلام نمود.

اخبار ضد ونقیض درباره آلوده بودن ترامپ به کرونا

ترامپ که در روزهای اخیر با افراد و شخصیت های زیادی دیدار داشته و با آنها دست داده است ، افراد و شخصیت هایی مانند ژائیر بولسونارو رییس جمهوری برزیل و هیات همراه او که از آن موقع تا به امروز ابتلای 4 نفر از هیات همراه رییس جمهوری برزیل به کرونا تایید شده است، نگرانی هایی بسیاری را در جامعه آمریکا بوجود آورده که رسانه های آمریکایی به شدت آنرا پی گیری می نمایند.

پزشک ترامپ در این نامه ای که آدینه شب پس از بحثی عمیق با ترامپ درباره آزمایش کووید19 صورت گرفت، او در نهایت راضی شد که این تست روی او انجام گردد و عصر شنبه 24 اسفند (به وقت واشنگتن) پاسخ این آزمایش منفی اعلام شد.

این درحالی است که ایوانکا ترامپ دختر وی با ظاهر شدن علائم این ویروس هم اکنون از حضور در کاخ سفید منع و در قرنطینه خانگی به سر می برد و این همه نزدیکی ترامپ با چنین افرادی ضد و نقیض بودن این جواب آزمایش را درجامعه رسانه ای آمریکا به همراه داشته است.

سایه کرونا بر اقتصاد آمریکا

شیوع مرگبار ویروس کرونا در آمریکا تاثیر دور از انتظاری بر اقتصاد این کشور گذارد بطوریکه از روز 22 اسفند ماه بدین سو بورس های مهم دنیا بخصوص در آمریکا به شدت با کاهش روبرو شدند.

تنها در یک روز، سه شاخص اصلی وال استریت؛ نزدک، داوجونز و S&P500 بیش از 9 درصد سقوط کردند و 22 اسفند (13 مارس) ، به عنوان بدترین روز تاریخ بورس در قرن 21 ثبت شد.

سقوط این روزهای شاخص های وال استریت، چهارمین سقوط عظیم در 120 سال اخیر بوده است.

تاثیر بر صنعت هوانوردی آمریکا

خطوط هوایی امریکن ایرلاینز - AAL و دلتا ایرلاینز از عظیمترین خطوط هوایی دنیا ، 21 اسفند ماه به دنبال شدت یافتن شیوع کرونا در آمریکا، از کاهش 10 تا 25 درصدی ظرفیت پروازهای خود اطلاع دادند، این درحالی است که دلتا به تازگی از کاهش 40 درصدی ظرفیت پروازهای خود اطلاع داد.

خطوط هوایی امریکن ایرلاینز نیز که قدمتی 93 ساله دارد و زیرمجموعه گروه امریکن ایرلاینز - American Airlines Group بوده و با در اختیار داشتن نزدیک به 129 هزار پرسنل، در سال 2018 میلادی، بیش از 44.5 میلیارد دلار درآمد داشته است.

درهمین حال ، خطوط هوایی دلتا نیز که از کاهش 40درصدی ظرفیت پروازی خود خبر می دهد که این شرکت عظیم هواپیمایی آمریکایی با در اختیار داشتن ناوگانی بیش از 900 ففرایند هواپیمای مسافربری به 325 مقصد داخلی و خارجی، در سال 2019 میلادی درآمدی بیش از 47 میلیارد دلار داشته بود.

ادامه این فرایند می تواند این شرکت هایی هواپیمایی را در نهایت از هم فرو پاشد.

منع ورود پروازها از اتحادیه اروپا

ترامپ که منشأ شیوع کرونا در آمریکا را مسافران اروپایی می داند، 21 اسفندماه اعلام نموده بود که اتباع همه کشورهای اروپایی به جز انگلیس و ایرلند تا 30 روز از مسافرت به آمریکا ممنوع می شوند.

اما وی این استثنا را از بامداد روز دوشنبه 26 اسفندماه لغو کرد.

تاثیر بر فرایند انتخابات مقدماتی 2020 آمریکا

شیوع ویروس کرونا در آمریکا بر فرایند انتخابات مقدماتی ریاست جمهموری 2020 آمریکا نیز تاثیر گذارده و تا به امروز دو ایالت لویئزیانا و جورجیا آمریکا که قرار بود انتخابات مقدماتی در 27 اسفند و پنجم فروردین در آنها برگزار گردد از سوی مقامات این دوایالت از بیم این ویروس به تعویق افتاده است.

درهمین حال برنی سندرز و جو بایدن دو نامزد پیشتاز دراین رقابت ها از حزب دموکرات، همایش های انتخاباتی خود را برای اجتناب از شیوع این ویروس لغو کردند.

کمبود لوازم بهداشتی

شدت یافتن شیوع ویروس کرونا در آمریکا که مبتلایان به آن به مرز 3000نفر رسیده است ، جامعه این کشور را به هراس افکنده به گونه ای که رسانه های این کشور از نایاب شدن وسایل بهداشت اولیه در این کشور خبر می دهند.

شبکه های خبری سی ان ان، یو.اس.ای تودی، واشنگتن پست و نیویورک تایمز از کمبود ماسک صورت و لوازم شوینده و بهداشتی اطلاع دادند.

شبکه خبری آمریکایی یو.اس.ای تودی درگزارشی عنوان نموده بود: در پی شیوع ویروس کرونا در آمریکا اکنون قفسه فروشگاه در این کشور خالی از دستمال توالت شده و حتی در انبارها نیز کالایی وجود ندارد؛ ضمن آنکه فروشگاه ها با کمبود بطری های آب بهداشتی روبرو شده اند.

تارنمای سی ان ان نیز همچنین از نبود ماسک و شوینده های ضدعفونی نماینده در این کشور اطلاع داد.

افزایش نرخ مواد ضدعفونی نماینده

گاوین نیوسام - Gavin Newsom فرماندار ایالت کالیفرنیا که در پی شیوع ویروس کرونا در آمریکا،هفته گذشته نسبت به افزایش قیمت شوینده های ضدعفونی نماینده در سایت آمازون اعتراض کرد.

فرماندار ایالت کالیفرنیا اعتراض خود از سایت آمازون را که اقدام به افزایش بهای مواد شوینده ضدعفونی نموده، در حساب توئیتری اش منتشر کرد و نوشت: برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا باید دست ها را شست، قیمت ها در سایت آمازون جدی است؟ این قیمت ها مزخرف است.

سایت آمازون بسته 12 و 24 تایی از شوینده و ژل های ضدعفونی نماینده دست (موسوم به Purell hand sanitizer) را از 80 تا 400 دلار برای کاربران خود قیمت مشخص نموده است.

تعطیلی دانشگاه ها

چهارشنبه گذشته شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: هراس از شیوع ویروس کرونا در آمریکا هم اکنون دانشگاه ها را نیز در بر گرفته بطوریکه در 19 ایالت از آمریکا 59 دانشگاه کلاس های حضوری خود را لغو کردند و دانشگاه هاروارد نیز تعطیل شد.

کرونا در پنتاگون و سیا

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با وجود داشتن صدها هزار نظامی در پایگاه های متعدد در سراسر دنیا، انتها پس از گذشت سه ماه در 18 اسفندماه از شیوع دنیای ویروس کرونا به نخستین مورد ابتلا به این ویروس در میان نظامیان خود در در ایالت ویرجینیا آمریکا اعتراف کرد، این درحالی است که رسانه ها پیشتر خبر قرنطینه شدن 23 نظامی آمریکایی در نروژ را فاش نموده بودند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا از شناسایی ویروس کرونا در یکی از دفاتر خود واقع در واشنگتن پایتخت آمریکا اطلاع داد.

شبکه خبری سی ان ان 24 اسفندماه گزارش داد: مقامات اطلاعاتی سیا به این شبکه خبری گفتند که یکی از کارکنان این سازمان در حوالی منطقه واشنگتن دی.سی آلوده به ویروس کرونا را شناسایی کردند.

این شبکه خبری اضافه نمود: سیا اعلام نموده است که ابتلا این مامور به این ویروس در ارتباط با سفرهای (جاسوسی) این سازمان نبوده، همچنین مقر اصلی این سازمان (هنوز) به این ویروس آلوده نشده است.

آخرین آمار از کرونا در آمریکا

تا کنون، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به دو هزار و 982 مورد رسیده که تا به امروز نیز 60 نفر جان باخته اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1023

به "خبرنگاران کرونا با آمریکا چه نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا با آمریکا چه نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید