تقویم تعطیلات مدارس در کشورهای مختلف

به گزارش آسمان تو، تعطیلات مدارس به زمان هایی در طول یک سال اطلاق می گردد که در مدارس هیچ کلاس یا سایر فعالیت های اجباری برگزار نمی گردد و بنابر شرایط، تقویم تعطیلیِ مدارس در کشورهای مختلف سراسر دنیا متفاوت است.

تقویم تعطیلات مدارس در کشورهای مختلف

به گزارش خبرنگاران، تعداد روزهای سال تحصیلی برای مدارس را اغلب دولت ها وضع می نمایند و از همین رو در کشورهای مختلف تقویم روزهای تحصیلی و همچنین تعطیلات برای مدارس متفاوت است. این تفاوت گاهی در یک کشور یا حتی در یک استان یا ایالت بنابر قوانینِ موجود در بین مدارس مختلف دیده می گردد.

در ادامه چند اصطلاح که برای تعطیلات مدارس جهان به طور معمول به کار برده می گردد، معرفی شده است:

تعطیلات تابستانی (هر دو نیمکره):

در بیشتر کشورها طولانی ترین تعطیلات برای مدارس در فصل تابستان است که بین 5 تا 14 هفته به طول می انجامد. در کشورهایی از جمله ایرلند، ایتالیا، لیتوانی و روسیه تعطیلات تابستانی به طور معمول سه ماه است، در حالی که در انگلیس، هلند و آلمان این تعطیلات بین شش تا هشت هفته است.

تعطیلات بهاره و عید پاک (هر دو نیمکره):

در کشورهایی که مذهب مسیحی دارند، تعطیلات عید پاک که گاهی تعطیلات بهاره نیز خوانده می گردد، در فصل بهارِ نیمکره شمالی برگزار می گردد و تاریخ آن بسته به کشور و دوره مدرسه متفاوت است.

تعطیلات زمستانی (نیمکره شمالی):

در کشورهایی در نیمکره شمالی زمین تعطیلات کریسمس یا تعطیلات زمستانی شامل تعطیلات کریسمس و سال نو می گردد که حدود یک تا سه هفته است. البته این تعطیلات در اروپا به نسبت دیگر کشورها کوتاه تر بوده و اغلب کمتر از دو هفته است. در نیمکره جنوبی، کریسمس در تعطیلات تابستانی است و از این رو طولانی تر است و شش تا هشت هفته به طول می انجامد.

این مطلب در ادامه به آنالیز تقویم تعطیلات مدارس در بعضی از کشورهای جهان با توجه به قرار دریافت این کشورها در نیمکره شمالی یا جنوبی پرداخته است:

آرژانتین:

سال تحصیلی در این کشور اوایل یا اواسط دسامبر (آذر) به انتها می رسد و اواخر فوریه یا اوایل مارس (اسفند) آغاز می گردد. در این کشور دانش آموزان دبستانی از تعطیلات تابستانه دو ماهه و دانش آموزان دبیرستانی از تعطیلات تابستانه سه ماهه برخوردارند.

استرالیا:

تعطیلات تابستانی برای مدارس استرالیا از ماه دسامبر (آذر) تا فوریه (اسفند) به طول می انجامد و شامل جشن های کریسمس و سال نو بوده و معمولاً شش هفته به طول می انجامد. البته گفتنی است که تاریخ تعطیلات مدارس در استرالیا توسط اداره آموزش و پرورش هر ایالت به طور جداگانه مشخص می گردد.

کانادا:

روز اول تعطیلات تابستانی برای بیشتر مدارس کانادا آخرین شنبه ژوئن (اوایل تیر) است، در حالی که آخرین روز تعطیلات، روز کارگر در ماه سپتامبر (اردیبهشت) است. دانش آموزان این کشور از تعطیلات تابستانه بین دو تا سه ماهه برخوردارند. مدت این تعطیلات در استان های مختلف کانادا از جمله کِبِک متفاوت است.

چین:

تعطیلات تابستانی در این کشور از اوایل ماه جولای (تیر) آغاز می گردد و اغلب اوایل سپتامبر (اوایل شهریور) انتها می یابد و دو ماه طول می کشد.

دانمارک:

تعطیلات مدارس در دانمارک به طور معمول از انتها ماه ژوئن (تیر) تا اوایل یا اواسط اوت (مرداد) ادامه می یابد و به شش هفته می رسد. دانش آموزان دبیرستانی از دانش آموزان مقاطع تحصیلی پایین تر زودتر به مدرسه بازمی گردند.

آلمان:

تعطیلات تابستانی در آلمان به مدت شش هفته و نیم ادامه دارد. تاریخ این تعطیلات در ایالت های مختلف و هم چنین برای سال های تحصیلی مختلف، فرق دارد اما زودترین آن ها در اواسط ژوئن (اواخر خرداد) آغاز می گردد و آخرین انتها آن در آخر ماه سپتامبر (شهریور) است.

هند:

زمان تعطیلات تابستانی برای مدارس هند با توجه به تفاوت شرایط آب و هوایی در مناطق مختلف این کشور در یک زمان واحد، متفاوت است.

در شمال هند، مدارس در اواسط ماه مه (اردیبهشت) به انتها می رسد و در هفته اول ماه ژوئیه (خرداد) آغاز می گردد، به جز دره کشمیر که تعطیلات تابستانی در آن 10 روز طول می کشد. در عوض در منطقه کشمیر از اواسط ماه دسامبر (اواخر آذر) تا انتها فوریه (اوایل اسفند) مدارس با عنوان تعطیلات زمستانی بسته اند.

همچنین در مرکز هند تعطیلات تابستانی از اواسط آوریل (اواخر فروردین) آغاز می گردد و در اواسط ژوئن (اواخر خرداد) به انتها می رسد. در جنوب هند نیز مدارس در هفته آخر ماه مارس (اوایل فروردین) به انتها می رسد و دوباره در ابتدای ماه ژوئن (اواسط خرداد) آغاز می گردد.

ایرلند:

در جمهوری ایرلند بیشتر دانش آموزان از یک تعطیلات سه ماهه برخوردارند که در هفته آخر ماه مه (اوایل خرداد) آغاز شده و در هفته اول سپتامبر (اوایل شهریور) انتها می یابد.

جامائیکا:

تعطیلات تابستانی برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه در هفته اول ژوئیه (اواسط خرداد) آغاز می گردد و در هفته اول سپتامبر (اوایل شهریور) انتها می یابد و حدود هشت هفته به طول می انجامد.

مکزیک:

از سال 2000 میلادی، تعطیلات تابستانی در این کشور از اوایل ژوئن (اواسط خرداد) آغاز می گردد و در اواسط ماه اوت (مرداد) به انتها می رسد. دانش آموزان دبیرستانی و پیش دانشگاهی از اواخر ماه مه (اوایل خرداد) تا اوایل اوت (مرداد) حدود سه ماه تعطیلات دارند.

نیجریه:

مدارس ابتدایی و متوسطه در نیجریه به طور معمول تعطیلات تابستانی خود را در اواسط ماه جولای (اواخر تیر) آغاز می نمایند و در اوایل ماه سپتامبر (اوایل شهریور) مدارس را از سر می گیرند.

پاکستان:

تعطیلات به طور کلی بسته به این که مدرسه ای دولتی باشد یا خصوصی، دو یا سه ماه طول می کشد. یک تعطیلات معمولی تابستانی در پاکستان از اواخر ماه مه (اوایل خرداد) تا نیمه اوت (مرداد) ادامه دارد.

لهستان:

تعطیلات تابستانی در لهستان از اولین شنبه بعد از 20 ژوئن (اوایل تیر) آغاز می گردد و در اولین روز هفته سپتامبر (اوایل شهریور) انتها می یابد.

سنگاپور:

تعطیلات مربوط به دانش آموزان دوره ابتدایی و متوسطه از اواسط نوامبر (اواخر آبان) تا اوایل ژانویه (اواسط دی) برقرار می گردد اما بیشتر دانش آموزان در اواسط یا اواخر اکتبر (اواخر مهر یا اوایل آبان) به دلیل امتحانات ملی از حضور روزانه در مدرسه آزاد می شوند.

آفریقای جنوبی:

تعطیلات تابستانی در آفریقای جنوبی به طور معمول از ماه دسامبر (آذر) آغاز می گردد و از نیمه ژانویه (اواخر دی) به انتها می رسد.

سوئد:

تعطیلات تابستانی از اواسط ژوئن (اواخر خرداد) تا اواخر اوت (اوایل شهریور) بوده و حداقل 9 تا 10 هفته ادامه دارد.

ایالات متحده آمریکا:

تعطیلات تابستانی در ایالات متحده دو یا سه ماه به طول می انجامد. تاریخ این تعطیلات به موقعیت منطقه ای مدرسه بستگی دارد. در اغلب ایالت های شمالی تعطیلات تابستانی از اواخر ژوئن (اوایل تیر) تا اوایل سپتامبر (اوایل شهریور) ادامه داشته و در بیشتر ایالت های جنوبی و غربی ازاواخر ماه مه (اوایل خرداد) تا اواسط اوت (اواخر مرداد) به طول می انجامد. تعداد روزهای تحصیلی در این کشور حدود 180 روز در سال است.

اروگوئه:

تعطیلات تابستانی در این کشور به طور معمول از اوایل دسامبر (اواسط آذر) آغاز می گردد و در اوایل ماه مارس (اواسط اسفند) و به مدت سه ماه به طول می انجامد.

فنلاند:

این کشور نیز جزو کشورهائیست که به نسبت کمترین روزهای سال تحصیلی را در جهان دارد و دانش آموزان آن از تعطیلات تابستانی 10 تا 11 هفته ای برخوردارند.

منابع: 1 - 2

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 850

به "تقویم تعطیلات مدارس در کشورهای مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویم تعطیلات مدارس در کشورهای مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید