تخریب بنای تاریخی امامزاده ولی ضیا آباد تکذیب شد

به گزارش آسمان تو، معاون حوزه میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: تخریب بنای تاریخی امامزاده ولی ضیاء آباد که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، کذب و بی اساس است.

تخریب بنای تاریخی امامزاده ولی ضیا آباد تکذیب شد

آسمان تو: اخباری مبنی بر تخریب بخشی از بنای امامزاده ولی ضیاآباد و پیدا شدن کتبیه ای تاریخی مربوط به دوره ایلخانی از آن در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود. براساس نظر کارشناسان میراث فرهنگی، بنای امامزاده ولی که او را از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می دانند از آثار مربوط به دوره سلجوقی است. ضیاء آباد مرکزی بخشی به همین نام و از توابع شهرستان تاکستان است و در غرب استان قزوین واقع شده است.

امیر ارجمند معاون حوزه میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در این باره گفت: ساختمان اصلی این امامزاده یک بنای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است که تخریب نشده و سالم است.

وی گفت: در کنار ساختمان اصلی امامزاده در سال های گذشته (حدود دو تا سه دهه قبل) یک شبستان کوچک احداث شده بود که اداره کل اوقاف و هیات امنای اوقاف با توجه به وضعیت سازه ای ناپایدار آن خواهان نوسازی و بهسازی آن بودند.

این مسئول به ایرنا گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین نیز پس از آنالیز موضوع و درخواست های ارایه شده، برای نوسازی این بنا که در کنار ساختمان امامزاده ولی واقع شده است، مجوز صادر کرد.

وی در مورد خبر کشف یک کتیبه تاریخی از بنایی که مجوز بهسازی آن صادر شده است نیز گفت: چنین چیزی صحت ندارد و کتیبه یاد شده از قبل در این بنا وجود داشت که پس از بازسازی در همان محل نصب می گردد و یا به موزه مردم شناسی تاکستان منتقل خواهد شد.

ارجمند در خاتمه یادآور شد: بنای اصلی امامزاده ولی در سال های گذشته مرمت شده بود.

منبع: چمدان
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 500

به "تخریب بنای تاریخی امامزاده ولی ضیا آباد تکذیب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب بنای تاریخی امامزاده ولی ضیا آباد تکذیب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید