اینجا مریخ روی زمین است!

به گزارش آسمان تو، جزیره دوون : مریخ روی زمین

برای دیدن حال و هوای مریخ حتما لازم نیست سوار بر سفینه های فضایی شویم و تا خود این سیاره پرواز کنیم! چون اینجا در زمین نقطه ای وجود دارد که می گویند شبیه مریخ است! شباهت زیاد این جزیره به مریخ باعث شده که دانشمندان و محققان به آنجا بروند و کارهای تحقیقاتی انجام دهند. اگر می خواهید بدانید این جزیره کجاست و چرا لقب مریخ زمین گرفته در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

اینجا مریخ روی زمین است!

در خلیج بافین جزیره ای به اسم دوون (Devon) هست که جزو مجمع الجزایر قطب شمال کانادا به حساب می آید و عظیم ترین جزیره غیر مسکونی دنیاست. زمین این جزیره به ویژه یک سوم شرقی جزیره تقریبا در همه ایام سال یخ زده است و همواره با یک لایه یخ به ضخامت 500 تا 700 متر پوشیده شده است. فقط در اوج فصل تابستان برای یک دوره کوتاه که 45 تا 50 سال طول می کشد یخ های زمین آب می گردد. در این ناحیه دمای هوای تابستان 8 درجه سانتی گراد و دمای متوسط سالانه منفی 16 درجه سانتی گراد است. به عبارت دیگر، جزیره دوون زمین بایر خشکی است که در احاطه صخره های یخ زده در آمده و تقریبا فاقد هرگونه پوشش گیاهی یا حیوانی است. اما اینجا با این ویژگی های جالبی که دارد برای دانشمندان و محققان مکان فوق العاده جالبی است چون محیط بیابانی و آب و هوای سخت شرایط را بسیار شبیه مریخ نموده است.

از سال 2001، جزیره دوون تبدیل به خانه تابستانی گروهی از افرادی شده که بر روی پروژه تحقیقاتی بین المللی به نام پروژه مریخ هاگتون (HMP) کار می نمایند این پروژه بر روی این که چگونه کاوشگران انسانی می توانند بر روی دیگر سیاره ها به ویژه مریخ زندگی و کار نمایند تحقیق می نماید. زمین بایر جزیره دوون، دمای منجمد، دورافتادگی و تنها افتادن این جزیره فرصت های تحقیقاتی بیشماری را در اختیار کارکنان و دانشمندان ناسا گذاشته است اگر به وبسایت ناسا بروید می توانید اطلاعاتی را درباره نتایج این پروژه پیدا کنید. فاکتورهای دیگر مثل روز قطب شمال و چرخه شب مشابه چالش هایی است که محتمل است فضانوردان در پروازهای طولانی مدت فضایی با آن ها روبرو شوند.

پایگاه این پروژه که توسط MarsSociety و با هزینه ناسا انجام می گردد بر روی کوهی مشرف به دهانه تماس هوتون واقع شده است. این دهانه تماس 23 کیلومتر قطر دارد و تقریبا 39 میلیون سال قبل با برخورد اجرام آسمانی به قطر 2 کیلومتر به سطح زمین شکل گرفته است این برخورد آنقدر شدید بود که سنگ هایی که در عمق 1/7 کیلومتری زمین بودند به سطح آن آمدند. انجماد دما در این ناحیه باعث شده که هیچ جریان آبی در سطح آن وجود نداشته باشد به همین دلیل فرسایش آب و هوایی بر روی دهانه اتفاق نیفتاده چون همچین دهانه هایی که در نقاط دیگر زمین وجود داشتند به دلیل فرسایش از بین رفتند، گفته می گردد که دهانه تماس هاتون شباهت زیادی به مریخ دارد.

جزیره دوون کاملا خالی از زندگی نیست، ناحیه True Love در ساحل شمال شرقی جزیره نسبتا گرم و مرطوب است و گیاهان و همچنین حیواناتی در آنجا زندگی می نمایند. در واقع، دمای 8 درجه در تابستان و 50 روز زمین بدون یخ در همین ناحیه اتفاق می افتد. زمین این ناحیه پوشیده از خزه است و نوعی گاو در تمام ایام سال از آن تغذیه می نماید. در خاک سرد و مرطوب این ناحیه جانوران بی مهره ای مثل کرم، پشه خاکی، لارو و …زندگی می نمایند، همچنین جزیره تعداد کمی پرنده دارد.

منبع: amusingplanet.com

منبع: الی گشت
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 7 تیر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1142

به "اینجا مریخ روی زمین است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا مریخ روی زمین است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید