اعتبار 3 سال از دسته چک های جدید حذف شد

به گزارش آسمان تو، تهران (پانا) - سخنگوی اجرای قانون جدید چک اطلاع داد تاریخ سه سال اعتبار چک در اصلاحیه جدید حذف شده است و اکنون فرجه زمانی سه ساله بر روی دسته چک وجود ندارد.

اعتبار 3 سال از دسته چک های جدید حذف شد

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، آمنه نادعلی زاده به تشریح اصلاحیه قانون جدید چک پرداخت و اضافه نمود: با توجه به اینکه از ابتدای فروردین 1400 چک های جدید با رنگ متمایز (بنفش) باید در سامانه صیاد ثبت بشوند. تقریبا 30 هزار فقره از این چک های جدید توسط بانک ها به مشتریان توزیع شده است و حدود 2 میلیون فقره از این چک ها در سامانه صیاد ثبت شده است. فرایند ثبت چک در سامانه صیاد صعودی بوده است به گونه ای که در ابتدا روزی هزار فقره ثبت چک داشتیم که اکنون این رقم به روزانه 100 هزار فقره ثبت رسیده است. طبق سرانه در 24 ساعت، تقریبا در هر دقیقه 70 فقره چک ثبت می گردد.

وی اضافه نمود: از این تعداد چک ها که ثبت صدورش در سامانه صیاد رخ داده است، حدود 66 درصدش توسط گیرنده ها و ذی نفعان چک تأیید شده است. براین اساس فرایند تایید چک صعودی بوده است، ولی لازم به تأکید است که گیرنده یا ذی نفع از پذیرش چکی که در سامانه صیاد ثبت نشده است، خودداری کند و الزاما خود گیرنده و ذی نفع چک نیز تایید آن را انجام دهد. با این کار هم از ثبت چک مطمئن می گردد و هم مراتب تایید خود را اعلام نموده است و اگر مورد تاییدش نبود در سامانه مراتب عدم تاییدش را اعلام کند؛ بنابراین فرآیند تایید، امری با اهمیتی است که ذی نفع باید به آن توجه کند.

نادعلی زاده گفت: چک های ثبت نشده به لحاظ حقوقی در حکم تکه کاغذی بی ارزش نیست، چراکه در مراجع قضایی می توانند از آن استفاده نمایند و روال پیگیری دارند. اما قانون اشخاص را مکلف نموده است در زمانی که چکی را صادر می نمایند اطلاعات مربوط به گیرنده را در سامانه ثبت نمایند و اگر این ثبت اتفاق نیفتد و گیرنده بدون ثبت این چک را دریافت کند، بانک نمی تواند وجه این چک را پرداخت کند و در این موارد کار به مراجع قضایی کشیده می گردد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک اضافه نمود: به دلیل در دسترس نبودن اینترنت برای همگان و عدم امکان استفاده اقشار مختلف از اپلیکیشن های موجود اشاره، در مراحل اولیه ما شعب را موظف نموده ایم که عملیات مربوط به ثبت و تایید چک را به نیابت از مشتریان انجام دهند و فرم های ویژه ای را نیز طراحی و به شعب ارسال کردیم و شعب نیز می توانند به نیابت از مشتری این فرم ها را دریافت نمایند و عملیات ثبت و تایید و انتقال چک را برای مشتری انجام دهند. به غیر از درگاه حضوری نیز بانک ها مکلف شده اند تا خودپرداز های خود را مجهز و فعال نمایند که تمهیدات فنی این کار در حال تدارک است. در بانک مرکزی نیز انتقال و تایید چک به صورت پیامکی را هم راه اندازی می کنیم متعاقب اینکه تست ها تمام گردد و نتیجه تست ها موفقیت آمیز باشد، در خرداد از آن رونمایی خواهد شد.

نادعلی زاده گفت: دستگاه های خودپرداز هنوز به سامانه صیاد وصل نیستند و بانک ها در تلاشند تمهیدات فنی را فراهم نمایند که بتوانند خودپرداز های خود را به این سامانه متصل نمایند.

وی اضافه نمود: حقوقی ها، چون منحصرا از سمت بانک سرویس دهی می شوند، شرایط برداشت از حساب وجود دارد که این شرایط صرفا در بانک نگهداری می گردد و فقط بانک می تواند به مشتری حقوقی خودش سرویس را ارائه کند. به همین خاطر است که مشتریان حقوقی در زمان صدور چک به وسیله اپلیکیشن سرویس دهی نمیشوند و به وسیله اینترنت بانک و همراه بانک سرویس دهی می شوند. همچنین در تلاشیم تا برای دسترسی حقوقی ها به سامانه صیاد به وسیله اپلیکیشن ها نیز تمهیداتی در نظر بگیریم.

نادعلی طاده ادامه داد: اگر ذی نفع چک بدون ثبت چک آن را بپذیرد متضرر خواهد شد. در این صورت صادرنماینده چک بعد از این که فیزیک چک را تحویل داد ممکن است دیگر متقاعد نگردد که در سامانه ثبت کند؛ بنابراین این قانون در حمایت از حقوق ذی نفعان است و بایستی ذی نفع برود استعلام بگیرد و کنترل کند که ثبت چک برایش رخ داده است یا خیر و مراتب تاییدش را اعلام کند. پس این یک وظیفه است که بر دوش ذی نفعان است و حسنش این است که صادرنماینده ای که دارای چک برگشتی باشد نمی تواند چک را صادرکند؛ بنابراین ذی نفع اگر به این موضوع توجه کند و صادرنماینده را ملزم کند که ثبت چک را برایش انجام دهد می تواند از این مزیت هم منتفع گردد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت: بعضی شرکت ها روزانه هزار چک صادر می نمایند و امکان ثبت گروهی وجود ندارد، لذا این ها هم باید سمت بانک ها سرویس دهی گردد و بانک ها قاعدتا باید شرایطی را برایشان مهیا نمایند که امکان ثبت و تایید گروهی برایشان فراهم گردد و به تازگی هم چند بانک هم آغاز کردند تا بتوانند این کار را انجام دهند، اما هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1833

به "اعتبار 3 سال از دسته چک های جدید حذف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتبار 3 سال از دسته چک های جدید حذف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید