ارتباطات نسل پنجم لبه تکنولوژی است، فعالیت های پژوهشی مشترک هزینه های آزمایشگاهی را کاهش می دهد

به گزارش آسمان تو، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ارتباطات نسل پنجم (5G) موضوعی است که ناگزیر هستیم در نسل ارتباطات به آن توجه کنیم، گفت: ارتباطات 5G لبه تکنولوژی است.

ارتباطات نسل پنجم لبه تکنولوژی است، فعالیت های پژوهشی مشترک هزینه های آزمایشگاهی را کاهش می دهد

دکتر وحید یزدانیان در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به ویژگی های ارتباطات نسل پنجم، اظهار کرد: در نسل پنجم ارتباطات، پوشش بسیار بسیار بالا است و تأخیر در این شبکه معنایی ندارد و کاربردهایی که در حوزه ICT مد نظر است، با پیاده سازی این شبکه محقق خواهد شد. ارتباطات 5G لبه تکنولوژی است و به منظور حفظ ارتباطات کشور بر اساس آخرین فناوری های روز، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه این وزارتخانه نیز در این خصوص در حال پژوهش و تحقیق است.

فعالیت های پژوهشی مشترک هزینه های آزمایشگاهی را کاهش می دهد

دکتر یزدانیان با اشاره به این موضوع که فعالیت های آزمایشگاهی احتیاجمند صرف هزینه زیادی است، گفت: این هزینه ها عملا از توان بسیاری از شرکت های خصوصی یا دانشگاهی خارج است. در این موارد، حاکمیت ورود پیدا می نماید و وظیفه خودش می داند که این زیرساخت ها را فراهم کند و به فرایند انتقال فناوری به کشور یاری کند. یکی از موضوعات مطرح این است که ما با کثرت داده ها روبرو هستیم و داده ها احتیاجمند تحلیل هستند و بر اساس تحلیلی که روی این داده ها انجام می شود، سرویس های خاصی تعریف و ارائه می شود. همچنین موضوع اینترنت اشیا (IOT) و رایانش ابری و ارتباطات کوانتومی که در دانشگاه های بسیار معتبر دنیا در پروژه های سری یا نیمه سری انجام می شود، از موضوعاتی است که در پژوهشگاه نیز به آن پرداخته می شود. علاوه بر این پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت مستمر در طول سال های فعالیتش با بیشتر دانشگاه های بزرگ کشور قرارداد دارد و در حال حاضر پروژه های مشترکی با دانشگاه ها داریم. در زیرمجموعه هایی از حوزه (ICT) هزینه های تحقیق و توسعه آنقدر بالا است که دانشگاه و یا حتی بخش خصوصی هم نمی تواند وارد این موضوعات شود که پژوهشگاه به عنوان متولی این بخش، به این حوزه ها ورود می نماید.

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرساخت های آزمایشگاهی گسترده ای دارد

وی با اشاره به اینکه ما قدیمی ترین مرکز تحقیقاتی در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سطح منطقه هستیم، اضافه کرد: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرساخت های آزمایشگاهی گسترده ای دارد. پژوهشگاه بدنه تحقیقاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. ما چهار محور اصلی فعالیت داریم که شامل فناوری های جدید مرتبط با ارتباطات(CT)، فناوری اطلاعات (IT)، امنیت فاوا و موضوعات سیاست گذاری و آینده پژوهی است. کوشش ما این است در هر کدام از این چهار حوزه وارد موضوعاتی شویم که لبه های تکنولوژی است. علاوه بر این ما تعاملات بین المللی گسترده ای هم داشته و داریم.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از فعالیتهای تحقیقاتی عزم جدی دارد

وی در مورد تنگناهای بودجه ای، گفت: تنگناهای بودجه ای برای همه مراکز تحقیقاتی است و ما هم مثل بقیه پژوهشگاه ها از قوانین وزارت علوم تبعیت می کنیم و ما هم فارغ از این تنگناها نبودیم و با این مسائل روبرو بوده ایم؛ ولی موضوع مهم این است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از فعالیت های تحقیقاتی ما عزم جدی داشته است. البته این طور نبوده که هر چه بودجه می خواستیم در اختیارمان بوده باشد، اما در زمینه هایی که احتیاج مردم و احتیاج بخش خصوصی بوده است و ما الزام به سرمایه گذاری داشتیم، دولت و وزارت ارتباطات از ما حمایت کردند.

کار گروهی موضوع مهمی در حل مسائل پژوهشی است

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در حوزه پژوهش مشکل ما و بقیه پژوهشگاه ها در درجه اول به خود مجموعه هایی مثل ما برمی شود، زیرا ما همکاری ها و تعاملات فی مابین در داخل کشور کم داریم و این چالش جدی است. در حالی که در بعضی کشورهای توسعه یافته چند دانشگاه جمع می شوند و کارهای مشترک انجام می دهند؛ اما در کشور ما علیرغم اینکه می دانیم منابع محدود است و باید با هم باشیم، ولی گاهی رقابت شکل می گیرد و این رقابت ها سالم نیست؛ زیرا الگوی کار جمعی در دنیا الگوی پذیرفته شده ای است. همچنین موازی کاری پژوهشی یکی از چالش های بسیار جدی است که ما در حوزه پژوهش آن را داریم.

یزدانیان با اشاره به چالش دوم، ادامه داد: چالش دوم چالش کلیدی است که مرتبط با موضوع باور به توان پژوهشگران و محققان داخلی است. شاید بر اثر کم بودن تعاملات و ارتباطات با مجامع علمی دنیا گاهی فکر می کنیم از نظر سطح علمی با دنیا متفاوت هستیم. صنعتی بودن و دانش محور بودن باهم متفاوت است، سطح دانشی در کشور ما بالا است، لیکن صنایع ما و بخش خصوصی باید این دانش را صنعتی نمایند تا در زندگی روزمره مردم مشهود باشد.

وی در مورد این مسائل با ارائه راهکارهایی گفت: نهادهای واسط موضوع مهمی است. ما در کشور حوزه صنعت و حوزه دانشگاه داریم. این ها ممکن است در بدو امر زبان مشترک نداشته باشند. بایستی نهادهای واسطی بین دانشگاه و صنعت شکل گیرد و این نهادهای واسط می توانند ایجاد مفاهمه نمایند و هر چه این نهادها گسترده تر شوند، ارتباط بین این دو مجموعه بیشتر است. این نهادها شامل شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری است. وزارت ICT برای اولین بار پارک فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات را ایجاد نموده است؛ یعنی شرکت های کوچک و متوسط که وارد می شوند و در پارک های علم و فناوری مستقر می شوند، به شرکت های بزرگ تبدیل می شوند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سرانجام با اشاره به دستاوردهایشان در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری سال جاری، توضیح داد: ما در این نمایشگاه حضور داشتیم و در حوزه آنتن و امنیت سه محصول صیانتی جدید و در حوزه پدافند غیرعامل و ICT سه محصول از جنس سندهای راهبردی ارائه کردیم. در مجموع در نمایشگاه سال جاری حدود 10 محصول جدید غیر از محصولات توسعه یافته نظیر ضد بدافزار پادویش را که نسخه جدید آن عرضه می شود، ارائه کردیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 857

به "ارتباطات نسل پنجم لبه تکنولوژی است، فعالیت های پژوهشی مشترک هزینه های آزمایشگاهی را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباطات نسل پنجم لبه تکنولوژی است، فعالیت های پژوهشی مشترک هزینه های آزمایشگاهی را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید