کشورهای در حال توسعه، قربانی شبح استعمارگری های اقلیمی غربی ها

به گزارش آسمان تو، رادیو بین المللی چین نوشت: در شرایطی که قدرت های غربی خود را به عنوان رهبران نبرد علیه گرمایش دنیا معرفی می نمایند، باید با پیامدهای ناشی از گذشته استعماری اشان نیز روبرو گردند چرا که بدون رعایت عدالت در قبال تاریخ و حقوق بشر هیچ عدالتی در قبال محیط زیست نیز محقق نخواهد شد.

کشورهای در حال توسعه، قربانی شبح استعمارگری های اقلیمی غربی ها

صدها سال پیش بود که استعمارگران در سراسر قاره های جهان به استفاده بیش از حد از منابع طبیعی و ایجاد آلودگی و جنگل زدایی پرداختند؛ این استعمارگران رفتند اما عواقب و پیامدهای وخیم ناشی از استثمار مخرب و ویرانگر آنها به بلای جان و زندگی و رفاه مردم محلی تبدیل شده است.

استعمارگران در تعقیب کورکورانه منافع و سودجویی هایشان، سنت های عمیقا ریشه دار و آزموده کشاورزی را رها کردند و این سنت ها را با کشت تکی و خودسرانه محصولات صادراتی کشاورزی جایگزین نمودند.

امروزه، نسل های مردم مستعمره در سرزمین های فقیرتری زندگی می نمایند که نشان می دهد زخم های ناشی از تخریب و فرسایش و فرسودگی خاک در پی اقدامات استعمارگران، باعث شده است این مردم حتی در برابر تغییرات آب و هوایی نیز آسیب پذیر شوند. به عنوان مثال، زمین های بدون درخت بر جای مانده به وسیله اقتصادهای مبتنی بر تولیدات انبوه کشاورزی موسوم به اقتصاد کاشت در جزایر کارائیب، به محل مطلوب پرورش پشه های ناقل مالاریا و تب زرد تبدیل شده اند.

حقیقت این است که اختلاف میان آلاینده ها و قربانیان پیامدهای زیست محیطی با نابودی استعمار از بین نمی رود.

کشورهای غربی از جمله فرانسه، آلمان، انگلیس و ... اغلب بیشترین صنایع با بالاترین اندازه غلظت کربنی خود را در جاهای دیگر بر پا می نمایند و از این طریق خود را صنعتی می سازند در حالیکه آلودگی را به دیگر کشورها صادر می نمانید. نتیجه اینکه کشورهای در حال توسعه در حال تامین تقاضای غربی ها به بهای نابودی خودشان هستند.

مردم محلی نسبت به نقض حقوق بشر از سوی شرکت های چند ملیتی قدرتمند بی نهایت آسیب پذیر هستند. اصطلاح زغال سنگ خونین در کلمبیا اشاره ای دارد به تامین زغال سنگ به وسیله این کشور برای آلمان؛ ریشه شکل گیری این اصطلاح از نقض های شدید حقوق بشری و قتل های قراردادی اجرا شده به وسیله شبه نظامیان به نمایندگی از سوی تامین نمایندگان بین المللی زغال سنگ سرچشمه گرفته است.

به همین علت است که وقتی دولت ها و سیاستمداران غربی در حال لاف زنی و خودستایی هستند و خود را در زمینه اجرای سیاست های زیست پایدار و رقابتی سبز و سازگار با محیط در داخل کشورهایشان صاحب اعتبار می نامند، آن هم در شرایطی که بسیاری از راهکار های آنها مجددا شامل تغییر مکان جمعیت های بومی از سرزمین هایشان است، باید احتیاط کرد!

این کشورهای غربی باید خسارت های فعلی و تاریخی اشان به کشورهای در حال توسعه را به خاطر بیاورند. این یک بی عدالتی پایدار است که از مستعمرات سابق بخواهیم سنگین ترین بها را بابت بحرانی که به طور نامتناسب به وسیله استعمارگران ایجاد شده است، بپردازند!

قدرت های غربی باید نگاهی به گذشته بیندازند و چالش های اجتماعی، مالی و زیست محیطی کشورهای در حال توسعه را که از بی عدالتی های گذشته این قدرت های غربی سرچشمه گرفته است، مشاهده نمایند!

متاسفانه با توجه به شکاف شرم آور دارو و واکسیناسیون میان کشورهای پیشرفته و کشورهای در حال توسعه که در جریان پاندمی کووید-19 برملا شده است، به نظر می رسد قدرت های غربی راه درازی پیش رو داشته باشند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 2061

به "کشورهای در حال توسعه، قربانی شبح استعمارگری های اقلیمی غربی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای در حال توسعه، قربانی شبح استعمارگری های اقلیمی غربی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید