حال و هوای جاکارتا قبل از مراسم افتتاحیه، حضور 41 کشور در شهر شلوغ

به گزارش آسمان تو، به گزارش خبرنگاران از اندونزی، جاکارتا، این شهر شلوغ، پر ترافیک با خیابان هایی مملو از موتور و با مردمی خونگرم با چهره های خاص جنوب شرق آسیا خود را برای یکی از رویدادهای مهم قاره کهن آماده می نماید. به قول ما بازیهای پاراآسیایی و به قول خارجی ها؛ پارا گیم آسیایی.

حال و هوای جاکارتا قبل از مراسم افتتاحیه، حضور 41 کشور در شهر شلوغ

جاکارتا یکی از شلوغ ترین شهرهای جنوب شرق آسیاست که اغلب مردم آن مسلمان هستند. بیش از نیمی از بانوان این شهر محجبه اند و این اولین چیزی است که در این کشور به چشم می آید.

ازدحام جمعیت و تعداد زیاد موتور و ماشین باعث نمی گردد که رانندگان قوانین هدایت را زیر پا بگذارند. شاید برای همین بود که وقتی به همراه 21 نفر دیگر از اصحاب رسانه برای رسیدن به مدیا سنتر بازیها از جایی غیر متعارف از عرض خیابان رد شدیم، نگاه های سنگین اهالی شهر را احساس کردیم.

جاکارتا شهری نسبتا گران در جنوب شرق آسیاست و این گرانی به خصوص امور حمل و نقل به شدت به چشم می آید. تا جایی که وقتی برای دریافت آی.دی کارتها به مدیا سنتر رفت و آمد داشتیم، برای تردد 22 نفر به پول ایران حدد دو میلیون تومان کرایه ماشین پرداخت شد.

شهر جاکارتا بوی بازی های آسیایی معلولان را به خود گرفته است. پوسترها، بنرها و تابلوهای تبلیغاتی که به مناسبت این بازیها در سراسر شهر نصب گردیده حسابی خودنمایی می نماید و تعداد آنها به قدری زیاد هست که حتی افراد از همه جا بی خبر هم بعد از دیدن این همه پوستر نظرشان جلب گردد.

نیروهای داوطلب حاضر در جاکارتا با لباسهای مخصوص و با رنگ فسفری کاملا در سطح شهر و به خصوص در مراکز مرتبط با بازی دیده می شوند، با علاقه و حوصله به خارجی ها و به خصوص خبرنگاران یاری نموده و سرویس می دهند. هرچند زبان انگلیسی که اهالی جاکارتا صحبت می نمایند با لهجه ای خاص است، اما ارتباط دریافت با آنها زیاد سخت نیست. شدت همکاری نیروهای داوطلب با خبرنگاران به حدی مطلوب است که حتی برای دریافت تاکسی های اینترنتی نیز به آنها یاری می نمایند.

نیروهای مستقر در استادیوم اصلی با جدیت و دقت مشغول رتق و فتق آخرین امور مربوط به مراسم افتتاح بازیها بودند. عروسکهای بزرگ و عجیبی که قرار بود در مراسم افتتاحیه نقش های مهمی را بر عهده داشتند در کنار استادیوم دیده می شدند. مثل بازیهای آسیایی عکاسی و به خصوص فیلمبرداری از این منطقه ممنوع است و اصرار برای این منظور حتی جرم محسوب می گردد.

فروشگاه های خاص به منظور فروش محصولات فرهنگی - ورزشی مربوط به این مسابقات در سطح شهر راه اندازی گردیده و در این فروشگاه ها عروسکهای نماد این بازیها به همراه کلی محصولات دیگر به فروش می رسد و استقبال خوبی نسبت به خرید آنها صورت می پذیرد.

کاروان هر 41 کشور حاضر در این مسابقات به جاکارتا رسیده و در دهکده بازیها مستقر هستند. تردد به داخل دهکده برای غیر ورزشکاران و مربیان امکان پذیر نیست مگر آن که از روز قبل آفیش شوند. برای همین دسترسی خبرنگاران به دهکده سخت و ملزم به عبور از فیلترهای مخصوص می باشد.

کاروان ایران شامل 208 ورزشکار برای رقابت در 13 رشته ورزشی سه شنبه شب به وقت اندونزی از طریق یک پرواز اختصاصی از تهران مستقیم به جاکارتا آمد و اعضای کاروان پس از طی کردن تشریفات مرسوم، از فرودگاه راهی دهکده بازیها شدند.

کشورمان که در دوره های گذشته این مسابقات بعد از چین، کره جنوبی و ژاپن در رده چهارم قرار گرفته بود، با اولویت تکرار صندلی چهارم دو دوره گذشته، نیم نگاهی هم به عبور از ژاپن و ایستادن روی سکوی سوم این مسابقات دارد. هدفی که شاید خیلی هم دور از دسترس نیست.

مسئولین کمیته پارالمپیک و فدراسیون جانبازان و معلولین که زحمات زیادی در ایران برای آمادگی ورزشکاران کشیده اند، در جاکارتا نیز حضوری فعال دارند تا بهترین شرایط برای 208 ملی پوش کشورمان ایجاد گردد.

روز پنجشنبه 12 مهرماه پرچم مقدس کشورمان در کنار پرچم 40 کشور دیگر و پرچم مخصوص این بازی ها در دهکده بازی ها رسما به اهتزاز در می آمد تا حضور کاروان ایران در این مسابقات رسمیت پیدا کند. کلاس بندی این مسابقات روز جمعه برگزار می گردد تا شرکت نمایندگان در این دوره از مسابقات حریفان خود را شناخته و برنامه بازیها را دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 119

به "حال و هوای جاکارتا قبل از مراسم افتتاحیه، حضور 41 کشور در شهر شلوغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال و هوای جاکارتا قبل از مراسم افتتاحیه، حضور 41 کشور در شهر شلوغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید