به جای 10 هزار ساعتی که می گفتند برای یادگیری مهارت های جدید ضروری است، فقط در 20 ساعت به اندازه کافی بیاموزید!

به گزارش آسمان تو، احتمالا با قانون 10 هزار ساعت مالکوم گلدول (Malcolm Gladwell) آشنایی دارید. قانونی که می گوید اگر می خواهید یک مهارت پیچیده مانند گلف بازی یا نواختن ویولون را یاد بگیرید؛ باید ساعت های طولانی تمرین کنید.

به جای 10 هزار ساعتی که می گفتند برای یادگیری مهارت های جدید ضروری است، فقط در 20 ساعت به اندازه کافی بیاموزید!

مالکوم گلدول می گوید باید 10 هزار ساعت تمرین برای یادگیری مهارت های جدید داشته باشید اما این روزها واقعا چه کسی می تواند این تعداد ساعت را صرف یادگیری خود کند؟

قانون 10 هزار ساعت برای سال های طولانی محل بحث و گفتگو نویسندگان و محققان بوده است. بعضی با او موافق هستند و اعتقاد دارند هیچ مهارت جدیدی در ذهن فرد نهادینه نمی گردد جز اینکه تمرین زیادی روی آن داشته باشد.

بعضی محققان همه چیز را وابسته به استعداد افراد می دانند و اعتقاد دارند اگر فردی در یک زمینه یادگیری مستعدتر باشد؛ احتیاجی به اجرای قانون 10 هزار ساعت نیست.

در این میان، یک نویسنده به نام جاش کافمن (Josh Kaufman) کتابی تحت عنوان The First 20 Hours: How to Learn Anything . . . Fast) نوشته و قانون مالکوم گلدول را به طور کامل رد می نماید.

او که اخیرا ایده اش را در یک سخنرانی TED نیز بیان نموده؛ می گوید با 45 دقیقه تمرین در روز به مدت یک ماه و رعایت 4 اصل کلی می توانید یک مهارت جدید یاد بگیرید و احتیاجی به 10 هزار ساعت تمرین نیست.

اصول 4 گانه کافمن در قانون 20 ساعت نخست به توضیح زیر هستند:

1- تکه تکه کردن مهارت

در گام نخست باید تصمیم بگیرید چه مهارتی را می خواهید یاد بگیرید. سپس، آن را به قطعات کوچک تر و قابل کنترل تقسیم کنید.

فرض کنید می خواهید یاد بگیرید چگونه برای خودتان نان بپزید. این مهارت را می توانید به چند بخش ساختن خمیر، تخمیر خمیر، ورز دادن، شکل دادن و پختن با فر تقسیم کنید.

شما کافی است مهارت ها و ابزارهای هر بخش را شناسایی و یاد بگیرید تا آن بخش را انجام دهید.

2- مفاهیم اولیه را یاد بگیرید ولی نه با وقت تلف کردن

حالا شما احتیاج به یادگیری دارید اما پیش از اینکه شروع به انجام تمرین های عملی کنید؛ باید مقداری تئوری و مفاهیم اولیه مهارت مورد نظرتان را بدانید.

باید درک کنید پشت هر مهارت و تمرین شما چه اصول و قواعدی وجود دارد و چرا باید این مهارت به این شکل انجام گردد.

نکته کلیدی این است که نباید وقت خود را زیاد برای یادگیری این مفاهیم اولیه و تئوری تلف کنید. بسیاری از افراد ساعت های طولانی و پشت سر هم فقط مطالعه می نمایند بدون اینکه کار عملی شروع گردد.

باید بر وسوسه خود بر فهمیدن و مطالعه بیشتر غلبه نموده و به اندازه کافی یاد بگیرید. کافمن پیشنهاد می نماید فقط 3 تا 5 منبع درباره آن بخش از مهارت خود مطالعه کنید. این منبع می تواند کتاب، دی وی دی، فیلم آموزشی آنلاین یا هر چیز دیگری باشد.

3- موانع یک تمرین کوتاه را بردارید

انسان ها به طور طبیعی و ذاتی دوست دارند یادگیری مهارت جدید یا تمرین کردن را به تعویض بیندازند.

شما باید فقط 45 دقیقه در طول روز روی یک تمرین یا مهارت جدید خود تمرکز کنید. پس، هر سد و مانع احتمالی را از سر راه خود بردارید. مثلا، در هنگام تمرین، اسمارت فون خود را گوشه ای بیندازید و به آن توجه نکنید.

با دوستان قرار نگذارید یا ازشان بخواهید در آن ساعت با شما تماس نگیرید و درب خانه تان نیایند. سعی کنید تمرین را برای خود ساده و شاد کنید.

4- به 20 ساعت متعهد باشید

کافمن می گوید سعی کنید به انجام 20 ساعت تمرین در ماه متعهد باشید. برنامه ریزی روزانه و هفتگی خود را طوری بچینید که در انتها هر ماه حداقل 20 ساعت برای مهارت جدید خود تمرین نموده باشید و آن قطعه از مهارت کامل یاد بگیرید.

زمانی شما در یادگیری پیشرفت می کنید و ناامید نخواهید شد که بتوانید به طور مداوم درگیر یادگیری باشید.

مطمئنا 20 ساعت تمرین در ماه از هیچ فردی یک حرفه ای آن مهارت نمی سازد ولی شما پیشرفت کافی خواهید داشت و به هدف نزدیک تر می شوید.

اگر شما انگیزه و استعداد لازم برای یادگیری مهارت جدید خود را داشته باشید و روزی 45 دقیقه، ماهی 20 ساعت صرف نموده باشید؛ هر چیزی امکان پذیر می گردد.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 596

به "به جای 10 هزار ساعتی که می گفتند برای یادگیری مهارت های جدید ضروری است، فقط در 20 ساعت به اندازه کافی بیاموزید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای 10 هزار ساعتی که می گفتند برای یادگیری مهارت های جدید ضروری است، فقط در 20 ساعت به اندازه کافی بیاموزید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید