پیش بینی بورس امروز 23 شهریور ، فرایند اصلاحی ادامه دارد؟

به گزارش آسمان تو، به گزارش خبرنگاران، همایون دارابی، کارشناس بازار سهام درباره فرایند بورس امروز به خبرنگاران گفت: فرایند شاخص و کلیت بازار تا آخر شهریور ماه به همین صورت و به شکل اصلاحی خواهد بود. دلیل این موضوع هم تحولات شرکت های سرمایه گذاری و صورت های مالی شرکت ها است.

پیش بینی بورس امروز 23 شهریور ، فرایند اصلاحی ادامه دارد؟

وی در بخش دیگری به گروه های پیش رو بازار اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد گروه معدنی و فلزات اساسی با توجه به شرایط جهانی مطلوب و مناسب می توانند پیشتاز بازار باشند.

درباره فرایند بازار دیروز هم امیر مهدی میرشاه ولد، کارشناس بازار سرمایه به خبرنگاران گفته بود: فرایند اصلاحی در بازار به لحاظ زمانی ادامه دار است و شاخص در محدوده یک میلیون و 480 هزار واحد با توجه به قیمت فعلی دلار نوسان خواهد کرد.

دنیای اقتصاد نوشت:

تداوم فرایند تعادلی خودروسازان

در حالی طرح آزادسازی واردات خودرو در مجلس در حال بررسی است که در آن سوی میدان سرمایه گذاران بورسی نسبت به تصویب این طرح ابراز نگرانی می کنند و نمی دانند با موافقت مجلس برای این طرح سرنوشت خودروسازان بورسی و سرمایه گذاران آنها چه می شود. بسیاری از سهامداران گمان می کنند اگر این طرح تصویب شود ممکن است قیمت خودروهای خارجی موجود در بازار افت کند و متعاقبا قیمت خودروهای داخلی و به تبع آن قیمت سهام آنها هم در سراشیبی سقوط بیفتد.

ابهامات در مورد طرح جنجالی واردات خودرو و شروط آن همچنان زیاد است اما کارشناسان بورسی واردات خودرو را عامل تحرکات منفی در بازار سهام نمی دانند. در همین رابطه مهدی افنانی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به شروط مهم وضع شده برای واردات خودرو اظهار کرد: از قرار معلوم مهم ترین شرط واردات خودرو به کشور این است که هیچ ارزی برای واردات از کشور خارج نشود و واردات خودروی خارجی در ازای صادرات کالا یا واردات بدون انتقال ارز باشد. این شرط راه ورود خودرو های خارجی به کشور را سخت می کند و موانع بسیاری جلوی راه واردکنندگان می گذارد. این در حالی است که مجلس هم سه شرط برای خودروهای وارداتی وضع کرده است. گرچه جزئیات دقیق طرح مذکور همچنان در ابهام است اما سه شرط خودروهای خارجی وارداتی باید هیبریدی (تمام برقی) باشند، خودروهای بنزینی و گازسوز تنها در صورتی مجوز واردات می گیرند که دارای برچسب انرژی B و بالاتر باشند یا شاخص ایمنی سه ستاره یا بالاتر داشته باشند و مجاز بودن واردات خودروی کارکرده مشروط به اینکه نهایتا سه سال از ساخت آنها گذشته باشد، نمی تواند مشکل جدی برای خودروسازان داخلی به وجود آورد.

به گفته این کارشناس بورس، بازار سرمایه در جهت تعادلی گام برمی دارد و تصویب و اجرای این طرح خللی در فرایند بازار ایجاد نمی کند.

افنانی در ادامه شرایط نامشخص همه بازارهای سرمایه گذاری به دلیل ابهامات در سیاستگذاری های دولت نو را مهم ترین عامل در نوسانات اخیر بورسی نام کرد و گفت: بلاتکلیفی سرمایه گذاران به دلیل مشخص نبودن سیاستگذاری های اقتصادی و سیاسی بیشترین اثرگذاری را بر توقف رشد بازار دارد. بر همین اساس حتی اگر طرح واردات خودرو مورد موافقت کنندگان مجلس هم قرار گیرد اثرات کوتاه مدت منفی هم به بار نخواهد آورد.

وی بیان کرد: بلاتکلیفی در همه بازارها موج می زند و بازارهای سرمایه گذاری در انتظار به سر می برند و به نظر می رسد قیمت دلار نقش مشخص کننده ای در سرنوشت بازارها و به خصوص بازار سهام و خودروسازان بورسی ایفا کند. به هر روی تا هفته های آینده و مشخص شدن حداقل بخش هایی از زوایای پنهان توافقات دولتمردان در حوزه های بین المللی، بیراه نیست اگر مدعی شویم بازار خنثی ترین حالت خود را طی کند.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1960

به "پیش بینی بورس امروز 23 شهریور ، فرایند اصلاحی ادامه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بورس امروز 23 شهریور ، فرایند اصلاحی ادامه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید