وندی شرمن: تعامل با ایران درباره برجام بسیار سخت خواهد بود، تحریم های ترامپ تکراری شده اند

به گزارش آسمان تو، معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا و عضو ارشد تیم مذاکره کننده این کشور در مذاکرات منجر به توافق هسته ای موسوم به برجام گفت که حتی در صورت بازگشت احتمالی آمریکا به برجام، تعامل با ایران درباره این توافق بسیار سخت خواهد بود.

وندی شرمن: تعامل با ایران درباره برجام بسیار سخت خواهد بود، تحریم های ترامپ تکراری شده اند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وندی شرمن معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما و عضو ارشد تیم مذاکره نماینده این کشور در مذاکراتی که منجر به توافق هسته ای موسوم به برجام شد، در مصاحبه با شبکه رادیویی پابلیک رادیو اینترنشنال بیان کرد جو بایدن که رسانه های آمریکایی وی را پیروز انتخابات رئیس جمهور آینده آمریکا اعلام نموده اند کار سختی برای تعامل با ایران درباره برجام خواهد داشت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

شرمن که خود تجربه حضور در مذاکرات هسته ای طولانی را که در نهایت منجربه شکل گیری برجام شد در کارنامه دارد، در مورد اینکه دولت جدید آمریکا در صورت بازگشت به برجام چگونه با ایران تعامل خواهد نمود، گفت: ما اکنون در سال 2016 نیستیم، بلکه تقریباً وارد سال 2021 شده ایم، اوضاع خیلی تغییر نموده است. اگرچه متحدان اروپایی ما و همچنین روسیه و چین طی این سال ها برجام را زنده نگاه داشته اند، اما باید اذعان کنیم که این توافق تا حدی از هم گسیخته شده است.

وی اضافه نمود: اگرچه ایران اعلام نموده که اقداماتش در جهت کاهش تعهدات هسته ای داوطلبانه اش ذیل برجام بازگشت پذیر است، اما باز هم باید تأکید کنم که ما در موقعیت قبلی قرار نداریم، بنابراین کار دشواری پیشِ رو خواهیم داشت. به نظر من بهتر است که بایدن و تیم دیپلماسی او ابتدا کار را به وسیله مذاکره با متحدان اروپایی مان و سپس با روسیه و چین شروع نمایند تا ببینند که از چه جهتی می توان کار را بهتر پیش برد.

شرمن در پاسخ به این سؤال درباره موضع مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه آمریکا باید خسارات خروج از برجام را جبران کند و این که این خسارات چگونه قابل جبران خواهد بود، گفت: آنچه درباره مذاکره نمایندگان ایرانی می دانم این است که آنها خیلی سرسخت هستند و تا جایی که ممکن باشد، خواسته هایشان را قبل از مذاکره با دولت جدید آمریکا مطرح خواهند کرد. باید تا جایی که می توانیم در مذاکره اهرم فشار در اختیار داشته باشیم. مطمئنم که رئیس جمهور منتخب، تیمی باکفایت و توانمند را برای این کار انتخاب خواهد نمود.

معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا درباره تهدیدهای اخیر مقامات دولت ترامپ مبنی بر اینکه طی دو ماه آینده تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال خواهند کرد تا کار دولت جدید برای بازگشت به برجام بسیار سخت گردد نیز بیان کرد: دولت ترامپ هر کاری خواهد نمود تا شرایط برای دولت جدید سخت گردد، اما فکر می کنم که تغییری در تحریم های اساسی اتفاق نخواهد افتاد، در واقع بسیاری از تحریم ها مشابه همان تحریم های قبلی خواهند بود و تنها نامشان عوض خواهد شد.

وی اعلام نمود: تحریم ها نه موجب بازگشت ایران به پای میز مذاکره شدند و نه رفتار این کشور در منطقه را تغییر دادند، از این رو دولت بایدن هریس باید موقعیت فعلی را به دقت آنالیز کند. رئیس جمهور منتخب اعلام نموده است که می خواهد به مذاکرات بازگردد و آسیب های واردشده [به برجام] را جبران کند. تفاوت رئیس جمهور منتخب با ترامپ این است که او تیمی باکفایت و توانمند تشکیل خواهد داد؛ تیمی که اخیراً اعلام شده است 500 کارشناس توانمند که کار خود را به خوبی بلدند، در آن عضویت دارند.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1482

به "وندی شرمن: تعامل با ایران درباره برجام بسیار سخت خواهد بود، تحریم های ترامپ تکراری شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وندی شرمن: تعامل با ایران درباره برجام بسیار سخت خواهد بود، تحریم های ترامپ تکراری شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید