واکنش انصارالله به اتهام زنی های آمریکا و عربستان به ایران

به گزارش آسمان تو، فارس نوشت: رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با رد اتهامات آمریکا و ریاض علیه ایران گفت که تهران هیچ مداخله ای در یمن ندارد و همچنین گفت در صورت موافقت ائتلاف با پیش شرط های انصارالله، این گروه حاضر است برای امضای توافق صلح به ریاض سفر کند.

واکنش انصارالله به اتهام زنی های آمریکا و عربستان به ایران

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن طی مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال تمامی اتهامات آمریکا و عربستان سعودی در مورد مداخله ایران در یمن را رد کرد.

وی در مورد اتهام زنی آمریکا و عربستان سعودی به ایران در مورد تأمین بودجه و تسلیحات انصارالله گفت: ایران هیچ گونه مداخله ای ندارد. ما یک کشور مستقل هستیم.

در بخش بعدی مصاحبه، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن به پیش شرط های انصارالله برای ورود به مذاکرات صلح فراگیر در یمن اشاره نمود که اوایل فروردین ماه مطرح شده بود.

گزارش ها حاکی از آن است که رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در ملاقات با مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، پنج پیش شرط از جمله توقف تجاوزات، برطرف محاصره یمن، برچیده شدن بازرسی و منع ورود کشتی های تجاری به بندر الحدیده را برای شروع گفت وگوهای صلح ضروری بیان کرد.

پیشنهادهای انصارالله به ائتلاف ریاض بسیار ساده بود

محمد علی الحوثی در ادامه مصاحبه خود با وال استریت ژورنال در مورد پیش شرط انصارالله یمن برای ورود به مذاکرات صلح فراگیر تحت حمایت سازمان ملل گفت: پیشنهاد ما بسیار ساده بود. ما از آنها خواستیم که کشور ما را ترک نمایند، محاصره را لغو نمایند، بمباران را متوقف نمایند. خیلی ساده بود.

یکی از سخنگویان سفارت سعودی در واشنگتن با این حال، انصارالله را به ایجاد مانع در راستا تمامی کوشش ها برای برطرف ناآرامی های یمن متهم کرد و هرگونه اتهام محاصره را انکار کرد.

وی گفت: حدود 50 درصد از تمامی واردات نفت و غذا به وسیله بنادر یمن توزیع می گردد. در مورد درخواست حوثی ها (انصارالله یمن) برای عقب نشینی نظامیان خارجی، یمن، یک دولت منتخب دارد که در جامعه بین الملل به رسمیت شناخته می گردد و تصمیم گیری ها در حوزه اختیارات آن است.

ائتلاف سعودی 21 فروردین مدعی شد که برای یاری به کوشش ها برای مقابله با شیوع کرونا در یمن، حملات و عملیات خود در این کشور را تا دو هفته متوقف نموده است.

با این حال دو هفته گذشت و این حملات نه تنها متوقف نشد بلکه تشدید یافت. این ائتلاف آدینه گذشته آتش بس ادعایی خود را برای یک ماه دیگر تمدید کرد.

در صورت موافقت با پیش شرط ها انصارالله برای امضای توافق صلح به ریاض می آید

طبق این گزارش، الحوثی بیان کرد درصورتی که عربستان سعودی با درخواست های انصارالله موافقت کند، این گروه حاضر است برای امضای یک توافق صلح به ریاض سفر کند.

پیش از این انصارالله اعلام نموده بود که هرگونه توافق صلح باید در کشوری به امضا درآید که بخشی از درگیری های یمن نبوده باشد.

رئیس کمیته انقلاب یمن همچنین در ادامه تاکید نمود که ائتلاف تحت رهبری ریاض به آتش بسی که خودش اعلام نموده پایبند نیست.

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن شب گذشته (سه شنبه) در حساب توییتری خود بیان کرد که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن دو حمله گسترده متجاوزان ائتلاف مذکور را در استان های مأرب (مرکز) و الضالع (جنوب غربی) را که از صبح امروز تا ظهر ادامه داشته، دفع نموده اند.

وی در ارتباط با نقض آتش بس از جانب نیروهای ائتلاف سعودی گفت که ائتلاف سعودی روز سه شنبه، 16 بار استان های مأرب، جوف (شمال) و صعده (شمال غربی) را هدف حملات هوایی خود قرار داده است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 5 تیر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1138

به "واکنش انصارالله به اتهام زنی های آمریکا و عربستان به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش انصارالله به اتهام زنی های آمریکا و عربستان به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید