نزاع هند و پاکستان بر سر آب؛ سلاح دوطرف در مناقشه کشمیر

به گزارش آسمان تو، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، در شرایطی که روابط دو کشور همسایه هند و پاکستان بر سر تصمیم اخیر دهلی نو در لغو حق خودمختاری منطقه کشمیر به شدت تیره وتار شده است، مقامات پاکستان رهاسازی مقادیر غیرمنتظره ای آب به درون رودخانه مشترک ستلج توسط هند را کوشش مقامات دهلی نو برای اهانت و زیرپاگذاردن معاده دیرینه دو کشور بر سر آب می دانند.

نزاع هند و پاکستان بر سر آب؛ سلاح دوطرف در مناقشه کشمیر

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

در مقابل، مقامات دهلی نو این ادعای اسلام آباد را رد نموده و می گویند که طبق توافق دو کشور، در خصوص رهاسازی مقادیر اضافی آب به پاکستان اطلاع داده بودند.

با این حال، رئیس سازمان توسعه آب و برق پاکستان به خبرگزاری رویترز گفت که هند از موقعیت خود به عنوان کشوری که در بالادست رودخانه واقع شده است، برای راه اندازی نبرد نسل پنجم استفاده می نماید.

در مقابل، وزیر منابع آب هند اواخر روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که طبق معاهده مزبور، اطلاع رسانی پیش از موعد تنها در موقعیتی داده می گردد که جاری شدن مقادیر قابل توجهی آب از لنگرگاهها و سیلاب به طرف دیگر این معاهده لطمه بزند.

لازم به ذکر است که طی روزهای گذشته تشدید تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد به اظهارات تهدیدآمیز طرفین علیه یکدیگر منجر شده است تا جایی که نخست وزیر پاکستان از آمادگی کامل نیروهای ارتش کشورش برای بروز جنگ احتمالی و درگیری در برابر نیروهای هند خبر داده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 383

به "نزاع هند و پاکستان بر سر آب؛ سلاح دوطرف در مناقشه کشمیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزاع هند و پاکستان بر سر آب؛ سلاح دوطرف در مناقشه کشمیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید