ملاقات کم سابقه مقام های ارشد آمریکا و تایوان؛ چین اعتراض کرد

به گزارش آسمان تو، وزارت امور خارجه تایوان اظهار داشت اوایل ماه جاری میلادی، جان بولتون و دبیرکل امنیت ملی تایوان دیدار داشته اند.

ملاقات کم سابقه مقام های ارشد آمریکا و تایوان؛ چین اعتراض کرد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش فارس، مقامات ارشد امنیتی آمریکا و تایوان، برای اولین بار پس از چهل سال، به منظور تعمیق همکاری ها دیدار کردند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، روز شنبه، وزارت امور خارجه تایوان بیان کرد، دیوید لی دبیرکل امنیت ملی تایوان و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اوایل ماه جاری میلادی دیدار داشته اند.

آژانس خبری رسمی مرکزی تایوان گفت این ملاقات برای اولین بار از سال 1979 برگزار گردید. از ان سال روابط آمریکا و تایوان روابط رسمی دیپلماتیک با یک دیگر را قطع کردند.

لو کانگ سخنگوی امور خارجه چین در پاسخ به ملاقات این دو مقام امنیتی روز دوشنبه بیان کرد به شدت با ملاقاتی که بین جان بولتون و دیوید لی اجرا شده است مخالف است.

چین تایوان را به عنوان یکی از استان های خود می شناسد که باید به طور مسالمت آمیز یا در صورت لزوم به وسیله زور به سرزمین های اصلی چین الحاق گردد.

طی چند هفته اخیر تنش دیپلماتیک میان چین و آمریکا در پی بروز جنگ تجاری، تحریم های آمریکا و افزایش به رخ کشیدن نیروی نظامی در دریای چین توسط پکن، افزایش یافته است.

این ملاقات نادر از سوی تایوان به عنوان نشانه ای از حمایت دولت ترامپ از این جزیره دیده می گردد.

به دنبال افزایش تنش بر سر مناطق تحت منازعه در دریای جنوبی چین، از ابتدای امسال میلادی (دی 1397) تا کنون، کشتی های جنگی آمریکایی بارها با ادعای حق آزادی ناوبری در آب های بین المللی و با هدف حمایت از کشورهای تحت حمایت واشنگتن، وارد این آب ها شده است.

چین تقریباً تمامی آب های استراتژیک دریای جنوب چین را تحت حاکمیت خود می داند و مکرراً مأموریت های نیروی دریایی آمریکا و متحدانش در مجاورت جزایر این نواحی را مورد سرزنش قرار داده است.

برونئی، اندونزی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام بر سر مناطق مختلف این ناحیه با یک دیگر درگیر هستند. در این میان، آمریکا به بهانه حمایت از کشورهایی نظیر فیلیپین و تایوان در برابر چین، در آب های اطراف این کشورها تحرکات نظامی دارد.

منبع: انتخاب
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 642

به "ملاقات کم سابقه مقام های ارشد آمریکا و تایوان؛ چین اعتراض کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات کم سابقه مقام های ارشد آمریکا و تایوان؛ چین اعتراض کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید