روی خوش بورس به سهامداران؟

به گزارش آسمان تو، خبرنگاران : اولین روز هفته برای اهالی بازار سرمایه آغاز خوبی داشت. شاخص بورس تهران که هفته گذشته روزهای افتان و خیزانی را تجربه می کرد روز گذشته با 77/ 1 درصد افزایش به کار خود سرانجام داد. در این روز نخستین ورود پول حقیقی ها پس از 6 روز رخ داد و به عبارتی این حقوقی ها بودند که بورس را مثبت کردند.

روی خوش بورس به سهامداران؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، منحنی نماگرهای بورس در نخستین روز هفته طبق پیش بینی اغلب کارشناسان صعودی ترسیم شد؛ اما این بار برخلاف انتظار و در حالی که قرار بود حقوقی ها از سهامداران حقیقی حمایت نمایند، پول سرمایه گذاران حقیقی بود که بازار سهام را مثبت کرد. دیروز رقم ورود پول حقیقی ها به بورس پس از 6 روز کاری مثبت شد و به سطح 593 میلیارد تومان رسید.

روز گذشته خبر تاییدنشده مسدود شدن کد معاملاتی حقوقی هایی که عرضه داشتند منتشر شد که پیگیری ها در تماس با مدیرعامل بورس نشان داد که چنین اتفاقی نیفتاده است.کارشناسان علت افزایش شاخص و بازگشت فرایند معاملات را دلواپسی مسوولان از تداوم فرایند شاخص بورس می دانند و معتقدند راه حلهای کوتاه مدت چاره کار نیست و در بلند مدت بازار احتیاج به تغییر ساز و کارهای قانونی و اصلاح ساختار دارد. فعالان بازار سرمایه معتقدند روزگذشته حقیقی ها نقش بهتری را برای خرید ایفا کردند و حقوقی ها حمایتی از بازار نکردند.

راه حل کوتاه مدت چاره کار نیست

سعید ابراهیمی، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص می گوید: برگزاری جلسات در حمایت از بورس در کوتاه مدت ممکن است جو بازار سرمایه را تغییر دهد، اما در بلند مدت تغییر بازار احتیاج به تغییر ساز و کارهای قانونی و اصلاح ساختار بازار دارد. او ادامه می دهد: همان طور که در روزهای گذشته مشاهده می شد به خاطر جلسات آخر هفته ای نهادهای مختلف در خصوص بازار سرمایه روزهای اول هفته بازار مثبت می گردد و با افزایش عرضه ها این فرایند تغییر می نماید که به نظر می رسد دلیل عمده این موضوع عدم اعتماد سرمایه گذاران به فرایند جلسات و حرف های ضد و نقیض مسوولان است.

ابراهیمی می افزاید: از سوی دیگر بحث شاخص سازی و حمایت از سهام شاخص ساز مطرح است که عملا بی توجهی به سهام کوچک را در بر می گیرد که همین موضوع یکی از عمده دلایل عدم اعتماد سرمایه گذاران خرد است؛ چرا که نگاه به شاخص هم وزن و مقایسه آن با رشد شاخص کل حس عدم امنیت برای سرمایه گذاری را افزایش می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید می نماید: اصرار بر شاخص سازی در مسوولان باعث تمرکز در سهام عظیم شده که همین موضوع عدم تعادل در بازار را شدت بخشیده است. با توجه به افزایش قیمت دلار و تورم بالای اقتصاد کشور و اصلاح سهام شرکت ها به نظر می رسد که بسیاری از نمادها به محدوده قیمتی جذابی برای سرمایه گذاری رسیده است و چنانچه مسوولان امر بتوانند با ارائه راه حلهای منطقی در جهت شفافیت بازار اقدام نمایند می توان امیدوار به برگشت بازار در آینده نزدیک شد. لازم به یادآوری است که بازار سرمایه می تواند به عنوان بازیگری مهم در عرصه رشد مالی و رشد فراوری و حمایت از بنگاه های مالی در صورت برنامه ریزی صحیح نقش اساسی داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1382

به "روی خوش بورس به سهامداران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روی خوش بورس به سهامداران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید