رقم دقیق مالیات خانه های خالی چقدر است؟

به گزارش آسمان تو، خبرنگاران: در حالی که پیش از این تصور می شد مالیات خانه های خالی بر اساس نرخ روز بازار محاسبه می گردد و البته سازمان امور مالیاتی توضیحاتی شفافیت در این خصوص ارائه نکرده، معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید که ضرایب بر اساس دفترچه سالیانه سازمان امور مالیاتی محاسبه می گردد. در واقع مالیات واحدهای خالی شش برابر مالیات اجاره خواهد بود، نه شش برابر اجاره.

رقم دقیق مالیات خانه های خالی چقدر است؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا: مالیات خانه های خالی که روز چهارشنبه توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، برای سال اول شش برابر مالیات متعلقه که رقم های بین 15 تا 35 درصد درآمد اجاره را در بر می گیرد شامل می شود. یعنی جریمه واحدهای خالی از سکنه شش برابر مالیاتی را شامل می شود که سالیانه به درآمد صاحبخانه ها اختصاص می یابد. پیش از این تصور می شد که مالیات شش برابر درآمد اجاره است. از طرف دیگر خانه های کمتر از 150 متر در تهران و کمتر از 200 متر در دیگر شهرها که تا پیش از این معاف از مالیات اجاره بود از این پس مشمول مالیات خانه های خالی می شود.

25 درصد درآمد اجاره معاف از مالیات

طبق ماده 53 قانون مالیات های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می شود عبارت است از کل مال الاجاره، اعم از نقدی و غیر نقدی، پس از کسر 25 درصد بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.

به طور مثال خانه ای با نرخ 50 میلیون تومان پول پیش و 2 میلیون تومان اجاره ماهیانه، اجاره داده می شود. ابتدا باید اجاره سالیانه را حساب کنید. یعنی 2 میلیون تومان را در 12 ماه سال ضرب کنید که معادل 24 میلیون تومان می شود. سپس 18 درصد مبلغ رهن را به اجاره سالیانه اضافه کنید.

مالیات یک خانه با ودیعه 50 میلیونی و اجاره 2 میلیونی چقدر است؟

با توجه به ودیعه 50 میلیون تومانی، 18 درصد آن 9 میلیون تومان خواهد شد. یعنی درآمد سالیانه شما مجموع دو عدد 24 میلیون به علاوه 9 میلیون تومان است که می شود 33 میلیون تومان. 25 درصد از این درآمد که به نگهداری ساختمان مربوط می شود معاف از مالیات است. بنابراین عدد 33 میلیون تومان را در 0.75 ضرب می کنیم تا درآمد مشمول مالیات محاسبه شود. اگر عدد 33 میلیون را در 75 صدم ضرب کنیم رقم 24 میلیون و 750 هزار تومان به دست می آید.

بر اساس ماده 53 قانون مالیات های مستقیم تا 3 میلیون تومان درآمد اجاره مشمول 15 درصد، بین 3 تا 10 میلیون مشمول 20 درصد، بین 10 تا 25 میلیون شامل 25 درصد، بین 25 تا 100 میلیون تومان مشمول 30 درصد و بالاتر از 100 میلیون تومان شامل 35 درصد مالیات خواهد شد.

بنابراین از رقم به دست آمده مثال فوق یعنی 24 میلیون و 750 هزار تومان، تا 3 میلیون شامل 15 درصد مالیات، بین 3 تا 10 میلیون شامل 20 درصد و بین 10 تا 25 میلیون شامل 25 درصد مالیات می شود. یعنی مالک باید 450 هزار تومان به اضافه یک میلیون و 400 هزار تومان، به اضافه سه میلیون و 750 هزار تومان مالیات بپردازد که رقم کل مالیات بر اجاره سالیانه آن 5 میلیون و 600 هزار تومان می شود.

حال اگر واحد مذکور خالی بماند در سال اول مشمول شش برابر رقم مذکور یعنی 33 میلیون و 600 هزار تومان جریمه می شود. مالک باید سال دوم 67 میلیون و 200 هزار تومان جریمه پرداخت کند. این مبلغ در سال سوم به 100 میلیون و 800 هزار تومان می رسد.

محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - درباره جزئیات مالیات بر خانه های خالی به ایسنا گفت: آنچه به عنوان اصلاحیه ماده 53 قانون مالیات های مستقیم به تصویب رسیده ضرایب 6 برابر 12 برابر و 18 برابر نسبت به مالیات بر اجاره است که هر ساله در دفترچه های سازمان امور مالیاتی معین می شود. این رقم ها صرفاً بر اساس نرخ روز بازار نیست بلکه قرارداد موجر و مستاجر ملاک مالیات خواهد بود.

از طرف دیگر بر اساس تبصره 11 ماده 53 قانون مالیات های مستقیم، واحدهای کمتر از 150 متر در تهران و کمتر از 200 متر در دیگر شهرها از پرداخت مالیات بر اجاره معاف بودند که طبق قانون جدید، معافیتهای قبلی برداشته شده و تمام واحدهای خالی از سکنه در شهرهای بالای 100 هزار نفر مشمول مالیات متعلقه بر درآمد اجاره می شوند.

اقامتگاه دوم معاف از مالیات است

قانون جدید استثنائاتی را برای مالیات خانه های خالی در نظر گرفته است. به طور مثال هر سرپرست خانوار می تواند علاوه بر خانه ای که اقامت اصلی اوست یک مسکن در شهر دیگر در ملکیت خود داشته باشد که حتی اگر خالی باشد از آنجا که اقامت فرعی خانواده محسوب می شود معاف از مالیات بر خانه های خالی خواهد بود. خانه های خالی در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت و روستاها نیز از تور مالیاتی مذکور خارج است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1282

به "رقم دقیق مالیات خانه های خالی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقم دقیق مالیات خانه های خالی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید