رقابت تایلند و نروژ در مطالعات یک میدان مشترک نفت ایران

به گزارش آسمان تو، پس از امضای تفاهم نامه شرکت ملی نفت با نروژی ها برای مطالعات میادان نفتی چنگوله، امروز با امضای تفاهم نامه دیگری با تایلندی ها، مطالعات این میدان به شرکت خارجی دیگری واگذار شد تا تایلندی ها رقیب نروژی ها در مطالعات این میدان شوند.

رقابت تایلند و نروژ در مطالعات یک میدان مشترک نفت ایران

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به گزارش خبرنگار مالی آسمان تو، در مرز ایران و عراق مخزن نفتی عظیمی واقع شده است که بین دو کشور مشترک است و در سمت ایران با نام آذر و چنگوله و در سمت عراق با نام البدره شناخته می گردد. در حال حاضر شرکت گازپروم روسیه در کنسرسیومی مشترک با حضور شرکت های KOGAS کره جنوبی، پتروناس مالزی، TPAO ترکیه و OEC عراق در حال توسعه این مخزن نفتی در سمت عراق است و میزان فراوری فعلی عراق از این مخزن مشترک با ایران 65 هزار بشکه در روز است اما در سمت ایران هنوز حتی یک بشکه نفت از میدانهای آذر و چنگوله فراوری نشده است.

تا دو سال اخیر وزارت نفت ایران می پنداشت که مخزن آذر با مخزن البدره مشترک است و مخزن چنگوله مخزنی مستقل است و اصولاً پروژه توسعه میدانی مستقل محسوب می گردد، از همین رو وزارت نفت تصمیم گرفت توسعه میدان چنگوله را از اولویت خارج کند اما مسئولان نفتی کشور در سال 94 متوجه شدند که مخزن این میدان با مخزن میدان آذر و میدان البدره در ارتباط است و طرح توسعه میدان چنگوله نیز به عنوان میدانی مشترک در سال گذشته دوباره در دستور کار نهاده شد؛ اما در بهار سال جاری موضوع تسویه حساب با پیمانکار طرح توسعه میدان چنگوله پیگیری شد تا توسعه این میدان در قالب قراردادهای جدید نفتی ایران به شرکت های خارجی واگذار گردد.

این مخزن 3.5 میلیارد بشکه ای نفت، قرار است در سمت ایران باز هم مورد مطالعه قرار گیرد تا وزارت نفت بتواند اسناد میدان چنگوله را برای امضای قراردادهای جدید نفتی آماده کند، از اینرو عصر روز چهارشنبه (26 آبان ماه) شرکت ملی نفت ایران و شرکت نروژی دی ان او (DNO)، یادداشت تفاهمی (MOU) امضا کردند که بر مبنای آن، مطالعه میدان نفتی چنگوله در دستور کار این شرکت نروژی نهاده شد.

بر اساس این یادداشت تفاهم، مقرر شده تا این شرکت نروژی نتایج مطالعات خود را ظرف مدت 6 ماه ارائه دهد. این مطالعات در مورد ارتباط ساختاری مخزن چنگوله با مخزن آذر و همچنین خصوصیات زمین شناختی و میزان ذخایر درجای این میدان خواهد بود.

امروز بار دیگر مطالعات میدان چنگوله به شرکت خارجی دیگری واگذار شد. بر اساس تفاهم نامه همکاری که میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت تایلند امضا شد، مقرر شد این شرکت تایلندی، سه میدان چنگوله، بلال و دالپری را مطالعه و نتایج مطالعات خود را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کند.

به نظر می رسد شرکت ملی نفت ایران از ایجاد رقابت در مطالعات میادین و واگذاری مطالعات آنها به شرکت های مختلف، در صدد رسیدن به بهترین راستا توسعه این میادین است اما آیا در دسترس قرار دادن اطلاعات مخازن مشترک ما و فراهم کردن امکان مطالعات بر روی آنها برای شرکت های مختلف، اقدامی به دور از مسائل امنیتی در حفاظت از اطلاعات فنی میادین نفتی ایران نیست؟

در حالی ایران هنوز در مرحله مطالعه و شناسایی است که در طرف دیگر، عراق برنامه افزایش فراوری 65 هزار بشکه ای روزانه نفت از این مخزن مشترک با ایران را بر مبنای رسیدن به فراوری 115 هزار بشکه ای در سال 2017 تدوین نموده و این برنامه از سوی کنسرسیومی با رهبری گازپروم روسیه در حال پیاده سازی است.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 650

به "رقابت تایلند و نروژ در مطالعات یک میدان مشترک نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت تایلند و نروژ در مطالعات یک میدان مشترک نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید