خبرنگاران صدر خواهان تدوین منشور سیاسی بین گروههای شیعه شد

به گزارش آسمان تو، بغداد- خبرنگاران- رهبر جریان صدر عراق خواهان تدوین 2 منشور عقیدتی و سیاسی بین گروه ها و جریان های شیعه این کشور شد.

خبرنگاران صدر خواهان تدوین منشور سیاسی بین گروههای شیعه شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از رسانه های عراقی، مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق چهارشنبه شب در توییت خود خواهان نگارش 2 منشور شرافت عقیدتی و سیاسی با هدف ترمیم بیت شیعی در این کشور شده است.

در توییت رهبر جریان صدر آمده است: در کوران تعدی آشکار و وقیحانه به خداوند و دین و رسول و اولیائش از سوی گروهی جوانک ناآگاه و غیر وارسته که تلاش می کنند با حمایت قدرت های شرور خارجی و برخی شخصیت ها در داخل به وجهه انقلابیون و اصلاح گرایان و دین و مذهب خدشه وارد کنند، مصلحت فوری را در تسریع در ترمیم بیت شیعی از طریق نشست های فشرده برای نگارش یک منشور شرافت عقیدتی و یک منشور شرافت سیاسی می بینیم.

صدر جمعه گذشته از هواداران خود خواست که اکثریت کرسی های مجلس را در انتخابات زودهنگام مجلسی آینده از آن خود کنند.

وی در پیامی که در جمع هواداران جریان صدر در خطبه نماز جمعه هفته گذشته در میدان التحریر بغداد خوانده شد، گفت: ما چشم طمع به قدرت نداریم اما متعهد به دفاع از عراق با کسب اکثریت کرسی های مجلس هستیم تا برای اصلاح جانفشانی کنیم زیرا خواهان پست نخست وزیری هستیم تا عراق را از سلطه احزاب فاسد حفاظت کنیم.

صدر شرح داد: ما به طور کاملا مسالمت آمیز و به دور از خشونت از عراق در برابر مفسدان دفاع خواهیم کرد زیرا طرح اصلاحات امانتی بر گردن ما است.

در انتها این تجمع در بغداد و تجمع های مشابه در سایر استان ها به استثنای کربلای معلی و نجف اشرف، منشوری قرائت شد که در آن بر پافشاری هواداران جریان صدر برای مشارکت گسترده در انتخابات مجلسی در ششم ماه ژوئن آینده و کسب آرای لازم برای تشکیل دولت بعدی تاکید شد.

صدر 11 روز پیش نیز در توییتی، حمایت از این جریان برای ورود به انتخابات مجلسی زودهنگام آینده عراق را در گرو امکان دستیابی آن به پست نخست وزیری دانسته بود.

وی در توییت خود درباره انتخابات مجلسی زود هنگام آینده عراق آورده بود: اگر زنده بودم و دنیایی باقی بود رویدادها را از نزدیک به دقت دنبال خواهم کرد و اگر دیدیم که انتخابات به یک اکثریت (صدری) در مجلس منجر شد، آنها به پست نخست وزیری دست خواهند یافت و در نتیجه خواهم توانست آنها را یاری کنم و همانطور که با یکدیگر برای تکمیل پروژه اصلاحات از داخل پیمان بستیم، تصمیم به ورود شما به انتخابات خواهم گرفت.

رهبر جریان صدر افزوده بود: علتی که باعث سوگندم برای عدم ورود به انتخابات شد، مرتفع شده است. این فقط برای آن است که عراق را از فساد و دنباله روی و انحراف رهایی دهیم.

این در حالی است که علی اللامی کننده مجلس عراق از ائتلاف سائرون نیز پیش تر گفته بود که جریان صدر از جایگاه بالایی در میان مردم برای انتخابات مجلسی زود هنگام برخودار است و پیش بینی کرده بود که در مجلس بعدی بیش از 54 کرسی را کسب خواهد کرد.

وی افزوده بود که احتمال دارد که یک نخست وزیر از جریان صدر ببینیم؛ به شرط آنکه بتواند اکثریت آرای مجلس را به دست آورد.

انتخابات زودهنگام مجلسی عراق قرار است ششم ژوئن 2021 (نیمه خرداد 1400) برگزار شود. رییس جمهوری عراق 15 آبانماه گذشته قانون جدید انتخابات این کشور را پس از تصویب در مجلس، تایید کرد.

رایزنی ها و گام های زودهنگام احزاب و جریان های سیاسی مختلف عراق و تغییر آرایش نیروهای سیاسی بیش از یک ماه پیش برای ورود به این انتخابات آغاز شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1549

به "خبرنگاران صدر خواهان تدوین منشور سیاسی بین گروههای شیعه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صدر خواهان تدوین منشور سیاسی بین گروههای شیعه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید