خبرنگاران اردوغان: امسال علاوه بر کرونا با ویروس اسلام هراسی نیز روبه رو شدیم

به گزارش آسمان تو، تهران-خبرنگاران- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه طی سخنانی با انتقاد از توهین به پیامبر اسلام (ص) در فرانسه گفت: ما در سال جاری علاوه بر کرونا با ویروس اسلام هراسی که شیوع بیشتری هم داشت روبه رو شدیم. توهین به مقدسات دیگران هیچ ارتباطی به آزادی بیان ندارد.

خبرنگاران اردوغان: امسال علاوه بر کرونا با ویروس اسلام هراسی نیز روبه رو شدیم

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان طی سخنرانی خود در بیست و سومین کنگره سالانه جامعه مسلمانان آمریکا که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار گشت، گفت: همه ما باید اختلافات خود را کنار بگذاریم و در راستای مقابله با توهین به مقدسات خود بر اشتراکات اسلامی تاکید کنیم.

وی افزود: ما در سال جاری در کنار ویروس کرونا با ویروس اسلام هراسی هم روبه رو شدیم که شیوع بیشتری داشته است. نژادپرستی فرهنگی و تبعیض و تعصب به جایی رسیده که نمی توان آن در کشورهایی که به مثابه مهد دموکراسی به شمار می فرایند، پنهان کرد.

اردوغان با انتقاد از فرانسه گفت: ما همه توهین ها به پیامبر اسلام (ص) را که اخیراً به بهانه آزادی بیان در فرانسه انجام شد، دنبال کردیم، توهین به مقدسات دیگران ارتباطی با آزادی بیان ندارد.

وی با اشاره به انواع توهین ها به پیامبر (ص) ، شرح داد که راست تندرو در غرب تنها مسلمانان و ترک ها را هدف قرار نمی دهد بلکه همه مهاجران آفریقایی یا آسیایی که خارجی و متفاوت از آنان باشند را هدف قرار می دهند.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: مسلمانان در بسیاری از کشورها به دلیل عقاید، زبان یا نوع لباس هایشان با تبعیض روبه رو می شوند و به حاشیه کشیده می شوند.

اردوغان تاکید کرد: ما باید حتی به بهای جان خود از حقوق قدس حمایت کنیم زیرا که قدس جزو افتخارات امت اسلامی است .

وی گفت : یک مسلمان همانطور که حقوق دیگران را نقض نمی کند، به هیچ کس هم اجازه نمی دهد حقوق خود او را نقض کند. به اطرافیانش اعتماد و امنیت می بخشد و مردم از زبان و دست او در امان هستند.

رئیس جمهوری ترکیه گفت که ویروس کرونا تا به امروز جان یک میلیون و نیم نفر از مردم جهان را گرفته و همچنان نیز در حال گسترش است.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه چندی پیش با حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر (ص) گفت که کشورش به انتشار چنین کاریکاتورهایی همچنان ادامه می دهد و آن را در راستای آزادی بیان بیان نمود. اقدامی که خشم گسترده و سراسری مسلمانان سراسر جهان را در پی داشت.

سخنان رئیس جمهوری فرانسه موج گسترده ای از تظاهرات مردمی را در سراسر کشورهای مسلمان به دنبال داشت و بسیاری از کشورهای اسلامی کالاهای فرانسوی را تحریم کردند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1516

به "خبرنگاران اردوغان: امسال علاوه بر کرونا با ویروس اسلام هراسی نیز روبه رو شدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اردوغان: امسال علاوه بر کرونا با ویروس اسلام هراسی نیز روبه رو شدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید