حیرت چین از اقدام عجیب آمریکا در سازمان ملل

به گزارش آسمان تو، این دیپلمات آمریکایی، اما گفت، توافق آمریکا روی متن پیش نویس این قطعنامه وجود نداشت.

حیرت چین از اقدام عجیب آمریکا در سازمان ملل

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، به مدت بیش از شش هفته 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل کوشش نموده اند تا به توافق بر سر متن پیش نویسی دست پیدا نمایند که هدف نهایی اش بازگشت به درخواست 23 مارس آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای برقراری آتش بس در تمامی نبرد های جهانی است تا کشور ها به این وسیله بتوانند بر مبارزه با کروناویروس تمرکز نمایند.

اما مذاکرات به دلیل بن بست به وجود آمده میان چین و آمریکا بر سر سازمان بهداشت جهانی به مانع برخورده است. آمریکا نمی خواهد این مساله را به بهداشت جهانی ارجاع دهد و چین تاکید دارد که این نهاد بین المللی باید دخیل باشد و در عین حال بعضی از کشور های عضو نیز به این مساله اشاره دارند که سازمان بهداشت جهانی یک مساله حاشیه ای است.

واشنگتن یاری اقتصادی به این نهاد را پس از آن متوقف کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آن را به چین-محوری و ترغیب ارائه اطلاعات نادرست از سوی پکن درباره ویروس کرونا متهم کرد.

به نظر می رسید که شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه پیروز شده تا به توافق برسد، اما روز آدینه، آمریکا موضع خود را نسبت به آخرین نسخه این پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی فرانسه و تونس تغییر داد.

یک دیپلمات چینی که خواست نامش فاش نشود، گفت: آمریکا با متن این پیش نویس موافقت نموده بود و اینکه حالا تغییر موضع داده، مایه تاسف و شوکه نماینده است. یک دیپلمات آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: هیچ توافقی از سوی ایالات متحده درباره این پیش نویس وجود ندارد.

دیپلمات ها گفته اند، در جریان تبادل نظر ها آمریکا و چین دورنمای وتو را درباره مساله مطرح شدن یا نشدن سازمان بهداشت جهانی ارائه کردند. این قطعنامه به 9 رای مثبت بدون رای منفی از سوی اعضا احتیاج دارد. یکی از سخنگو های وزارت خارجه آمریکا روز آدینه گفته بود که این کشور به صورت سازنده فعالیت نموده و چین را به ایجاد مانع بر سر سازش در جریان تبادل نظر ها متهم کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 16 تیر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1161

به "حیرت چین از اقدام عجیب آمریکا در سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیرت چین از اقدام عجیب آمریکا در سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید