تیراندازی در سالی که گذشت؛ از تفنگ بی فشنگ ملی پوشان المپیکی تا قهر و اختلاف سلیقه فدراسیون با خانم سرمربی

به گزارش آسمان تو، تهران (پانا) - اگرچه تیم ملی تیراندازی کشورمان پیروز به کسب 6 سهمیه المپیک توکیو شده است اما سال گذشته این رشته ورزشی با حواشی زیادی روبه رو شد.

تیراندازی در سالی که گذشت؛ از تفنگ بی فشنگ ملی پوشان المپیکی تا قهر و اختلاف سلیقه فدراسیون با خانم سرمربی

شیوع ویروس کرونا در سال گذشته جهان ورزش را متحول کرد، در اواخر سال گذشته که به صورت رسمی خبر شیوع این ویروس در ایران اعلام شد، ورزش تحت تاثیر آن قرار گرفت و از همان ابتدا ورزشکاران با تعطیلی اردوها و تمرینات و لغو مسابقات خود روبه رو شدند.

رشته تیراندازی هم از ابتدای اسفندماه 98 با تعطیلی اردوها روبرو شد، البته تیراندازی در سالی که گذشت علاوه بر تعطیلی اردوها و لغو مسابقات، به دلیل مسائل حاشیه ای در صدر جدول بود. ملی پوشان این رشته ورزشی که پیروز به کسب 6 سهمیه المپیک شده بودند در سال گذشته با حواشی زیادی روبه رو شدند.

تفنگ های بی فشنگ؛ معضل همیشگی تیراندازی

البته یکی از مسائل همیشگی تیراندازی در سال های اخیر، نبود فشنگ و تجهیزات بود، به دلیل بحث تحریم ها ملی پوشان همیشه با مشکل فشنگ روبه رو بودند و در سال شیوع ویروس کرونا و لغو تمامی مسابقات برون مرزی این مشکل پیشتر از گذشته تیراندازی ایران را دچار چالش کرد، چرا که از سوی فدراسیون تیرانذازی چنین بذنامه ریزی شده بود که ملی پوشان در هر سفری فشنگ های خریداری شده را با خود به ایران بیاورند، در یکی از سفرهای تیم ملی به آلمان فشنگ ها خریداری شد اما به دلیل محدودیت های کرونایی این فشنگ ها در آلمان ماند و زمان اعزام آن ها مشخص نیست!

تمرین ملی پوشان در خانه

تیم ملی تیراندازی کشورمان که صاحب 6 سهمیه المپیک توکیو شده بود،با شیوع ویروس کرونا خانه نشین شد و ملی پوشان مجبور شدند تمرینات را در خانه با دستگاه شبیه سازی شده پیگیری کنند، در ابتدای سال 99 تا چندین ماه شرایط به همین شکل بود تا اینکه به درخواست کادر فنی از اواسط تیرماه اردوی ملی پوشان به صورت محدود آغاز شد و ملی پوشان توانستند پس از چندین ماه دوری در اردو حاضر شوند الیته با توجه به محدودیت هایی که وجود داشت، تمرین ملی پوشان در ساعت محدودی برگزار می شد.

اوج اختلاف در تیم ملی تفنگ و خانه نشینی 6 ماه ملی پوشان!

مسائل تیراندازی به همینجا ختم نشد و پس از مدتی که اردوها به صورت محدود برگزار شد، اختلاف و حاشیه در تیم ملی تفنگ به وجود آمد، الهام هاشمی سرمربی تیم ملی تفنگ که قراردادش تا پایان المپیک بود، پس از اتمام قرارداد درخواست های برای بهتر پیش بردن شرایط و همچنین تهیه فشنگ و مهمات داشت اما از نظر فدراسیون تیراندازی این خپاسته ها امکان پذیر نبود و به همین خاطر تا مدت ها شرایط تمدید قرارداد او با تیم ملی تیراندازی مشخص نبود و البته که مسئولان فدراسیون تیراندازی هم هیچ زمانی در مورد حل شدن مسائل و تمدید قرارذاد این سرمربی صحبت نمی کردند تا اینکه بالاخره صدای نلی پوشان هم به صدا درآمد و آنها هم به حمایت از مربی خود اردوی تیم ملی را ترک کردند، همین موضوع سبب شد که ملی پوشان تیراندازی در خانه تمرینات را ادامه بدهند و الهام هاشمی هم با وجود اینکه قراردادش با فدراسیون تیراندازی به پایان رسیده بود اما در خانه پیگیر تمزینات شاگردانش بود و آن ها را بررسی می کرد.

اختلاف نظر الهام هاشمی با فدراسیون تیراندازی چندین ماه طول کشید و در این مدت بسیاری از مسئولان ورزش به این موضوع ورود کردند تا مسائل را حل کنند،چندین جلسه بی نتیجه برگزار شد تا اینکه بالاخره پس از گذشت چندین ماه بالاخره قرارداد تمدید شد و ملی پوشان هم به اردوی تیم ملی بازگشتند .

مدال آوری تیراندازان در کارزار المپیک

تیم ملی تیراندازی در المپیک ریو با 5 تیرانداز در 8 ماده راهی المپیک شد و در نهایت الهه احمدی و نجمه خدمتی پیروز به صعود به مرحله فینال شدند هر چند که در کسب مدال المپیک ناکام ماندند اما پیروز به صعود به مرحله فینال شدند و احمدی هم در جایگاه ششمی قرار گرفت. برای حضور در المپیک توکیو ملی پوشان پیروز به کسب 6 سهمیه المپیک شدند و اتفاقا اولین چراغ سهمیه المپیک هم توسط نجمه خدمتی روشن شد.

در مسابقات جام جهانی هند هم تیراندازان به خصوص حسین باقری و گلنوش سبقت اللهی این شانس را داشتند که از طریق رنکینگ به سهمیه المپیک دست یابند اما دست هر دو از کسب سهمیه کوتاه ماند اما جواد فروغی پیروز به کسب مدال ارزشمند طلا در این رقابت ها شد و همچنین تیم میکس هم به نشان نقره رسید. اگرچه تیراندازان ایران با مسائل بسیار زیادی از جمله نبود فشنگ و مهمات دست و پنجه نرم می کند اما عملکرد درخشان تیراندازان در این سال های اخیر سبب شده که به کسب مدال المپیک توسط تیراندازان امیدوار باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1730

به "تیراندازی در سالی که گذشت؛ از تفنگ بی فشنگ ملی پوشان المپیکی تا قهر و اختلاف سلیقه فدراسیون با خانم سرمربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیراندازی در سالی که گذشت؛ از تفنگ بی فشنگ ملی پوشان المپیکی تا قهر و اختلاف سلیقه فدراسیون با خانم سرمربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید