توضیحات شرکت ملی نفت درباره بومی سازی پمپ های درون چاهی

به گزارش آسمان تو، شرکت ملی نفت ایران در واکنش به گزارش خبرگزاری فارس درباره بومی سازی پمپ های درون چاهی، فعالیت ها و حمایت های اجرا شده ازسوی وزارت نفت در جهت بومی سازی این پمپ ها را تشریح کرد.

توضیحات شرکت ملی نفت درباره بومی سازی پمپ های درون چاهی

به گزارش شانا، شرکت ملی نفت ایران در واکنش به انتشار گزارشی با عنوان آخرین شرایط بومی سازی پمپ های درون چاهی/ برزیل و نروژ چطور از سازندگان حمایت می کنند؟ در خبرگزاری فارس، شرحاتی به شرح زیر برای تنویر افکار عمومی ارائه داد:

1- شرکت ملی نفت ایران در سال 1390 به منظور بررسی امکان بومی سازی پمپ های درون چاهی (ESP) به روش مهندسی معکوس، تعدادی تجهیزات مستعمل در اختیار سازندگان توانمند داخلی این حوزه قرار داد. پس از بررسی های فنی صورت گرفته توسط این شرکت ها، اعلام شد که به دلیل تنوع پمپ های مورد استفاده در چاه های نفت و نیز تکنولوژی بالای این تجهیزات، امکان بومی سازی به روش مهندسی معکوس وجود ندارد. با همین استدلال در زمان برگزاری مناقصه ساخت پمپ های درون چاهی در قالب پروژه های دهگانه وزارت نفت، حضور شرکت خارجی دارای تکنولوژی در کنار شرکت های ایرانی الزامی شد. پس از معین برنده مناقصه ذکرشده و با تشدید محدودیت های بین المللی ایجادشده برای صنعت نفت کشور، شرکت خارجی از حضور در این پروژه امتناع ورزید. شرکت ملی نفت ایران با هدف استفاده حداکثری از توان شرکت های داخلی، با انجام پروژه با مشارکت برنده مناقصه و شرکت فناوران پارسیان موافقت کرد که به رغم مساعدت های صورت گرفته توسط شرکت ملی نفت، مشارکت تداوم نیافت.

2- به منظور انتقال فناوری و بومی سازی پمپ های درون چاهی با حمایت عملی شرکت ملی نفت ایران، کارگاه تعمیراتی شرکت فناوران پارسیان راه اندازی و با امضای قرارداد تعمیرات پمپ های مستعمل با شرکت نفت فلات قاره ایران عملیاتی شد و پس از صرف زمان بسیار در نصب تجهیزات تعمیر و تکمیل تجهیزات آزمون، اقلامی که در این کارگاه تعمیر می شوند، در چاه های شرکت مورد استفاده قرار می گیرند. همان گونه که در گزارش آن شرکت اشاره شده، تا به امروز بیش از 250 هزار فوت (حدود 76 هزار متر) کابل درون چاهی برای تعمیر به آن کارگاه ارسال و صرفه جویی ارزی قابل توجهی رقم خورده است و خود گواه روشنی بر حمایت شرکت نفت از سازندگان داخلی و اثربخش بودن برنامه های راهبردی وزارت نفت در استفاده از توان داخلی است.

3- با توجه به سیاست ابلاغی وزارت نفت در ساخت داخل گروه های مهم کالایی و نقشه راه تدوین شده برای فراهم شدن زیرساخت های لازم به منظور دستیابی به فناوری پیشرفته ساخت داخل پمپ های درون چاهی، به منظور کمک به پیشبرد ساخت داخل، شرکت های نفتی و پیمانکاران پروژه ها به استفاده از تجهیزات ساخت داخل در قالب فهرست ممنوعیت واردات اقلام ساخته شده ملزم شدند و این فهرست به عنوان پیوست تمام قراردادهای توسعه میدان های EPD/EPC قرار گرفته و تا به امروز گزارشی مبنی بر خرید خارج اقلامی که در این فهرست قرار دارند، ارائه نشده است.

4- چنانکه در متن گزارش آمده است با تاکید مقام عالی وزارت نفت در یک سال اخیر پروژه ساخت داخل پمپ های درون چاهی به طور جدی در حال پیگیری است و اقدام های خوبی صورت گرفته و امیدواریم به زودی شاهد موفقیت نهایی پروژه باشیم. بدیهی است مطابق برنامه تعریف شده و مقررات قانونی به محض حصول نتیجه نهایی از فرآیند ساخت داخل پمپ های درون چاهی، هماهنگی لازم با وزارت صمت برای درج این اقلام در فهرست ممنوعیت واردات صورت خواهد گرفت و برگ زرین دیگری بر افتخارهای وزارت نفت در خدمت به جامعه اسلامی افزوده می شود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1675

به "توضیحات شرکت ملی نفت درباره بومی سازی پمپ های درون چاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات شرکت ملی نفت درباره بومی سازی پمپ های درون چاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید