تصویب طرح الحاق منفصل بخش هایی از شهرستان خوی به منطقه آزاد ماکو

به گزارش آسمان تو، سید تقی کبیری در مصاحبه با خبرنگاران از تصویب طرح الحاق منفصل بخشهایی از شهرستان خوی به منطقه آزاد ماکو اطلاع داد وگفت: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی 8 هزار هکتار از شهرستان خوی به منطقه آزاد ماکو الحاق می گردد.

تصویب طرح الحاق منفصل بخش هایی از شهرستان خوی به منطقه آزاد ماکو

وی مرز رازی، جاده اتصال مرز به بخش های مهم مانند شهرک های صنعتی، ریل راه آهن، فرودگاه، سیکل ترکیبی خوی را از مهمترین بخشهای مناطق آزاد تجاری شهرستان خوی نام برد.

کبیری به تاریخچه مناطق آزاد پرداخت و گفت: در سال 83 لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد تجاری که بعدها به 8 منطقه آزاد تبدیل شد و 12منطقه ویژه اقتصادی برای مجلس ارائه گردیده بود که از استان آذربایجان غربی فقط منطقه سرو ارومیه جزو آن 12منطقه ویژه اقتصادی بود که در سال 94 به تصویب نمی رسد.

وی، مصوبه شورای برنامه ریزی استان و وجود آمادگی سازمان مسئول برای اجرای منطقه ویژه را از جمله زیرساخت های لازم و مهم برای مناطق ویژه برشمرد و اضافه کرد: طی مذاکراتی که با مرکز پژوهش های مجلس، دبیرخانه شورای عالی مناطق و کمیسیون اقتصادی و بخشی از دولت با استانداری صورت گرفت، موفق شدیم بعنوان نماینده ناظر در شورای برنامه ریزی استان ،منطقه ویژه اقتصادی خوی را درشورای برنامه ریزی استان مصوب کنیم.

کبیری با اشاره به مزیت های مناطق آزاد خوی توضیح داد: یک تعداد امتیازات حقیقی، فردی و شخصی ودیگر امتیازات وفواید برای مجموعه شهرستان ومناطق است؛آن بخشی که مربوط به شخصی است،تولیدکنندگان و افراد حقیقی و حتی داخل که ازبیمه ها و معافیت های 20 ساله برخوردار خواهندشد و حتی در آن مناطق افراد در حد کارمند یا کارگر هم در فعالیتها و هم در دریافتی ها از امتیازات مناطق برخوردار خواهند شد.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامیضمن اشاره به سرمایه گذاری در مناطق آزاد گفت: سرمایه گذار اعم از داخلی و خارجی اگر می خواهداز امتیازات برخوردار گردد، فقط می تواند در داخل محدوده منطقه آزاد سرمایه گذاری کند که رونق شهرستان در راستای همین سرمایه گذاران خواهد بود.

وی از توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی خوی اطلاع داد و گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی خوی جزو اولین نیروگاه هایی است که امکانات اولیه برای توسعه را دارد و زیرساخت های اولیه آماده است که مجوزتوسعه آن و نیروگاه حرارتی با تمرکز بر موضوع صادرات رسما اعلام و صادر گردیده و در حال حاضر توسط مشاور در حال آنالیز است.

کبیری با بیان اینکه بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی 8 هزار هکتار از شهرستان خوی به منطقه آزاد تجاری ماکو می پیوندد مطرح کرد: مرز رازی ، جاده اتصال مرز به بخش های مهم مانند شهرک های صنعتی، نیروگاه سیکل ترکیبی، ریل راه آهن و فرودگاه خوی از مهمترین بخش های منطقه جدید و آزاد تجاری شهرستان خوی محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 37

به "تصویب طرح الحاق منفصل بخش هایی از شهرستان خوی به منطقه آزاد ماکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب طرح الحاق منفصل بخش هایی از شهرستان خوی به منطقه آزاد ماکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید