تحولات سیاسی و امنیتی یمن، دیدار فرستاده سازمان ملل با تیم مذاکره کننده صنعا در مسقط

به گزارش آسمان تو، محمد عبدالسلام رئیس هیئت ملی یمن و عبدالملک العجری عضو این هیئت امروز آدینه با مارتین گریفت فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن و تعیین شریم معاون و دستیارانش در شهر مسقط پایتخت عمان دیدار کردند.

تحولات سیاسی و امنیتی یمن، دیدار فرستاده سازمان ملل با تیم مذاکره کننده صنعا در مسقط

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، در این دیدار اوضاع سیاسی و چارچوب راهکار فراگیر و بحران انسانی و مالی ناشی از محاصره ظالمانه ائتلاف متجاوز به یمن آنالیز شد.

همچنین علل ناتوانی هیئت ملی یمن برای مشارکت در رایزنی های هفته گذشته در ژنو مورد بحث نهاده شد زیرا کشورهای متجاوز به یمن در دادن مجوز به هواپیمای عمانی برای انتقال این هیئت به همراه شماری از زخمی ها و بیماران مانع تراشی کردند.

در این دیدار به شماری از مسائل و موضوع ها از جمله گگرددن فرودگاه بین المللی صنعا و نیز موضوع اسیران و مسائل مالی و تدابیر لازم برای برگزاری نشستی در نزدیکترین زمان ممکن برای از سرگیری گفت وگو و بحث درباره چارچوب کل حل و فصل اوضاع پرداخته شد.

در این دیدار توافق شد که سازمان ملل پیشنهادهای خود را درباره مسائل یاد شده برای بحث درباره آنها با این هیئت و مسئولان ملی در صنعا ارایه دهد.

تهدید جان 300 هزار یمنی در الحدیده

روزنامه گاردین در گزارشی به قلم پاتریک وینتور نوشت: اوضاع انسانی در یمن با از سرگیری نبردهای الحدیده وخیم تر می گردد و جان هزاران نفر در معرض خطر است.

این روزنامه به نقل از لیز گراندی هماهنگ نماینده امور بشردوستانه سازمان ملل نوشت: اوضاع به طور گسترده در روزهای گذشته وخیم شده است. خانواده ها به علت گلوله باران و حملات هوایی احساس ترس و وحشت می نمایند.

ائتلاف متجاوز سعودی در روزهای اخیر بر حملات خود بویژه حملات هوایی به استان الحدیده اضافه نموده اند.

گراندی گفت: انبارهای الحدید میلیون ها انسان را سیر می نماید. ما درخصوص انبارهای دریای سرخ حاوی 45 تن مواد غذایی به طور خاص نگران هستیم. این انبارها برای تامین غذای 3 میلیون و پانصد نفر در طول یک ماه کفایت می نماید و اگر این انبارها هدف قرار گیرد، نمی توانیم آماری از تلفات انسانی بدهیم.

هشدار الحوثی درباره حمله متجاوزان به انبارهای غذایی در الحدیده

رئیس کمیته عالی انقلابی یمن درباره قصد کشورهای متجاوز و هم پیمانان آنها برای حمله به انبارهای یاری های سازمان های بشردوست و آسیاب ها در استان الحدیده و حمله به مناطق مملو از جمعیت در این استان هشدار داد.

محمد علی الحوثی در توییتی نوشت: هشدار می دهیم زیرا کشورهای متجاوز آمریکایی - سعودی و هم پیمانان آنها طرح حمله به انبارهای یاری سازمان های بین المللی و آسیاب های الحدیده را در سرمی پرورانند؛ به این بهانه که اینها مراکز نظامی و انبارهای سلاح هستند. آنها همچنین طرح هدف قرار دادن محله های مملو از جمعیت را در سر دارند.

وی اضافه نمود: این طرح همزمان با کمپین تبلیغاتی بوق های رسانه ای متجاوزان برای توجیه جنایت های آنها در الحدیده در دستور کار آنها است.

وزارت بهداشت یمن نیز به نوبه خود درباره کوشش متجاوزان برای هدف قرار دادن انبارهای صندوق حمایت از بچه ها سازمان ملل متحد (یونیسف) و سازمان جهانی غذا و انبارهای غله حاوی گندم و غذا و انبارهای دارو هشدار داد.

این وزارتخانه در بیانیه خود از همه نهادها و مجامع بین المللی خواست تا برای متوقف کردن تجاوزگری و برملا کردن ادعاهای متجاوزان که بدنبال ویران کردن کامل یمن و گرسنه نگه داشتن ملت این کشور با همه ابزارها هستند، وارد عمل شوند.

انهدام ستونهای نظامی متجاوزان سعودی

واحد مهندسی ارتش و کمیته های مردمی یمن توانست یک ستون نظامی مزدوران سعودی را در منطقه حریب نهم در استان صنعا با بمب منهدم نمایند.

دو ستون نظامی مزدوران سعودی نیز در صحرای الاجاشر در نزدیک منطقه نجران منهدم شد.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن امروز همچنین سه خودروی نظامی مزدوران سعودی در جبهه نجران را منهدم کردند که به کشته و زخمی شدن شماری از آنها منجر شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 639

به "تحولات سیاسی و امنیتی یمن، دیدار فرستاده سازمان ملل با تیم مذاکره کننده صنعا در مسقط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحولات سیاسی و امنیتی یمن، دیدار فرستاده سازمان ملل با تیم مذاکره کننده صنعا در مسقط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید