برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه

به گزارش آسمان تو، یک دیپلمات ارشد آمریکایی در شروع جلسات علنی تحقیقات استیضاح گفته است که دونالد ترامپ مستقیما درباره تحقیقات اوکراین در خصوص رقیب سیاسی اش، جو بایدن، سوال نموده بود.

برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه

به گزارش آسمان تو، این ادعا، اگر درست باشد، ترامپ را بیش از پیش به کوشش ها برای فشار بر اوکراین برای تحقیق درباره جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا گره می زند.

به گزارش بی.بی.سی، بیل تیلور، سفیر موقت آمریکا در اوکراین، در جریان بیانیه شروعین خود گفت که یکی از دستیارانش مکالمه تلفنی ای را شنید که در آن رئیس جمهور آمریکا در خصوص تحقیقات اوکراین درباره بایدن سوال می نماید.

ترامپ در آن تماس مشغول صحبت با گوردون ساندلند، فرستاده آمریکا در اتحادیه اروپا، بود. تیلور می گوید ساندلند در پاسخ به سوال رئیس جمهور گفت که اوکراین آماده است (تحقیقات) را پیش ببرد.

به گفته تیلور بعد از آن تماس دستیار او از آقای ساندلند پرسید که پرزیدنت ترامپ در خصوص اوکراین چه فکر می نماید.

تیلور گفت: آقای ساندلند پاسخ داد که پرزیدنت ترامپ بیشتر به تحقیقات درباره بایدن اهمیت می دهد.

ترامپ پیشتر در ماه جاری در پاسخ به سوالی درباره ساندلند گفته بود: من درست این آقا را نمی شناسم.

چرا اطلاعات تازه اهمیت دارد

این به طور بالقوه چرخش مهمی در تحقیقات است. هرچند گزارش هایی از تماس مستقیم ساندلند با رئیس جمهور در این زمینه وجود داشته، اما هنوز شواهد مستقیمی برای گره زدن ترامپ به ادعای بده بستان ادعایی با اوکراین در دست نبوده است.

تماسی تلفنی که تیلور به آن اشاره می نماید می تواند همه چیز را عوض کند.

در خلال جلسه استماع چهارشنبه، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان گفت یک شاهد عینی دیگر روز آدینه گواهی خود را پشت درهای بسته ارائه خواهد نمود. این شخص دیوید هولمز است، ظاهرا همان دستیاری که تیلور به آن اشاره نمود.

ساندلند خود قرار است هفته آینده به طور علنی شهادت دهد.

اگر هر یک از این دو نفر روایت تیلور را تایید کند، استدلال مدافعان رئیس جمهور را تضعیف خواهد نمود که گفته اند ترامپ از نزدیک در فعالیت های مجرای غیررسمی سیاست اوکراین نقش نداشته است. کانالی که به گفته تیلور به اوکراین فشار می آورد تحقیقات درباره بایدن ها را شروع کند.

دموکرات ها دلیل تازه ای برای رضایت دارند و تیم رئیس جمهور با مجموعه دردسرهای تازه ای روبروست.

همزمان با شروع جلسات علنی کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در روز چهارشنبه، ترامپ با انتشار ویدئویی در توییتر رسمی کاخ سفید تحقیقات استیضاح را بزرگترین کلاهبرداری در تاریخ سیاسی آمریکا خواند.

او در حاشیه ملاقات با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه ای خود، گفت وقت ندارد جلسات علنی را تماشا کند.

علاوه بر بیل تیلور، سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین، جورج کنت، یکی از مقام های ارشد دیپلماتیک آمریکا در امور اروپا و اوراسیا، هم در جریان رسیدگی علنی به تخلف ادعایی دونالد ترامپ در مصاحبه با همتای اوکراینی اش، در مجلس نمایندگان آمریکا شهادت داد.

ترامپ متهم شده که مانع انتقال به موقع یک یاری امنیتی مصوب آمریکا به اوکراین شده تا با تحت فشار قرار دادن اوکراین، دولت این کشور را به تحقیق درباره جو بایدن و پسرش وادارد.

در صورتی که اکثریت مجلس نمایندگان رای به استیضاح دونالد ترامپ بدهد، برکناری او به رای دو سوم سناتورها احتیاج خواهد داشت.

آدام شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در شروع جلسه گفت ترامپ در مکالمه کذایی با ولودیمیر زلنسکی خواسته هایی را مطرح نموده که در خدمت منافع ملی آمریکا نبوده، بلکه در جهت تامین نفع شخصی او در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا بوده است.

شف گفت درباره صحت اطلاعات اصلی مربوط به محتوای مکالمه ترامپ و زلنسکی بحثی وجود ندارد.

در مقابل دوین نونز، نماینده ارشد جمهوری خواهان در کمیته اطلاعاتی دموکرات ها را متهم کرد که از فرایند قانونی استیضاح سوءاستفاده نموده اند. او جلسات علنی تحقیقات را تئاتر تلویزیونی ساخته دموکرات ها خواند.

شهادت بیل تیلور

بخش اعظم شهادت تیلور تکرار شواهدی بود که او قبلا در جلسات غیرعلنی در این زمینه به کنگره ارائه نموده بود.

این دیپلمات کهنه کار که در دولتهای جمهوری خواه و دموکرات خدمت نموده، تاکید نمود برداشت او این بوده که دولت ترامپ تهدید نموده بود اعطای یاری نظامی به اوکراین را معلق کند مگر آنکه کی یف با درخواست رئیس جمهور برای اعلام رسمی تحقیقات درباره بایدن موافقت کند.

جو بایدن در دولت قبلی آمریکا معاون رئیس جمهور بود و پسرش هانتر عضو هیات مدیره یک شرکت گاز به نام بوریسما در اوکراین.

او شهادت داد که به ساندلند و کرت وولکر، فرستاده سابق ویژه آمریکا در اوکراین، گفته بود که وقفه در ارائه یاری امنیتی به اوکراین در ارتباط با مسائل سیاسی در داخل آمریکا دیوانگی است.

بیل تیلور همچنین گفت رابطه دیپلماتیک آمریکا و اوکراین از دو کانال انجام می شد، یک کانال رسمی و معمول، و یکی دیگر جهت نامعمول و غیررسمی تصمیم سازی که از جمله توسط رودی جولیانی راهنمایی می شده است.

جورج کنت هم در این جلسه گفت رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ، کارزار بدنام سازی دیپلمات های آمریکایی به راه انداخته بود.

آدام شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی که بر تحقیقات نظارت دارد، گفت که هدف تحقیق پی بردن به این موضوع است که آیا ترامپ از قدرت خود سوءاستفاده نموده و خواهان مداخله خارجی در انتخابات ما شده.

او در واکنش به استدلال جمهوری خواهان که می گویند رفتار رئیس جمهور قابل اسیضاح نیست، اضافه نمود: اگر این عمل قابل استیضاح نیست، پس چه چیزی قابل استیضاح است؟

ترامپ در جریان تماس تلفنی ماه ژوئیه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از او خواسته بود درباره جو بایدن و پسرش تحقیق کند.

جو بایدن هم اکنون برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری می کوشد.

در جلسات غیرعلنی پیشین گفته شده بود که ترامپ تقریبا 400 میلیون دلار یاری نظامی و دعوت از زلنسکی برای بازدید از کاخ سفید را معلق نموده بود تا به رهبر اوکراین فشار آورد علنا تحقیقات درباره بایدن ها را اعلام کند.

براساس قوانین آمریکا یاری دریافت از نهادهای خارجی برای پیروزی در انتخابات جرم است.

نظرسنجی نشریه پولیتیکو نشان می دهد که هم اکنون 50 درصد از رای دهندگان در آمریکا از تحقیقات استیضاح حمایت می نمایند درحالی که 41 درصد با آن مخالف هستند. به گزارش این نشریه در اوایل ماه اکتبر 50 درصد از استیضاح حمایت می کردند و 44 درصد مخالف آن بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 704

به "برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید