برای نظام هزینه تراشی نکنیم، بعضی به راحتی منافع ملی را بازیچه مصالح سیاسی و جناحی می نمایند

به گزارش آسمان تو، ایرنا نوشت: قاسم محبعلی تحلیلگر مسایل بین الملل، انتشار فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف که قرار نبوده منتشر گردد را تلاشی در راستای سیاه نمایی دیپلماسی کشور دانست و تاکید نمود، باید از تکرار این نوع رفتارها جلوگیری گردد.

برای نظام هزینه تراشی نکنیم، بعضی به راحتی منافع ملی را بازیچه مصالح سیاسی و جناحی می نمایند

انتشار فایل صوتی تقطیع شده از مصاحبه مفصل ظریف در رسانه معاند ایران اینترنشنال در حالی با سوءاستفاده بعضی طیف ها در داخل و دشمنان در خارج همراه شده که قرار نبوده اصل گفت وگو منتشر گردد و هدف از این اقدام، ثبت تاریخ شفاهی تحولات هر دستگاه به روایت بالاترین مقام آن بوده تا از تجربه ها و تحولات اتفاق افتاده، برای پیشبرد منافع آینده کشور استفاده گردد.

این مصاحبه ذیل پروژه ای با عنوان آنسوی دولت در راستای تهیه تاریخ شفاهی دولت آقای روحانی و زیر نظر مرکز آنالیز های استراتژیک ریاست جمهوری ضبط شده و قرار بر انتشار آن نبوده و در بخش های مختلفی از آن آقای ظریف تاکید می نماید نباید علنی و منتشر گردد و یا من اینها را به شرط عدم انتشار می گویم.

قاسم محبعلی مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه درباره مباحث منتشر شده از مصاحبه ظریف به ایرناپلاس گفت: واقعیت چیزی جز این نیست که اختلاف نظر در هر ساختار مدیریتی و اجرایی امری طبیعی و غیرقابل اجتناب است. اما حتما باید این را در نظر گرفت، مساله ای که در فایل صوتی آقای ظریف مطرح شده، تفاوت دیدگاه درباره ساختار سیستم است؛ یعنی در تصمیم گیری در سیاست خارجی، فقط دولت و وزارت خارجه دخیل نیستند.

وی با تاکید بر اینکه باید جلوی تکرار چنین مسایلی که با هدف ضربه به منافع ملی صورت می گیرد، گرفته گردد، اضافه نمود: منتشرنمایندگان فایل سخنان وزیر امور خارجه به دنبال هزینه تراشی در سیاست خارجی و ضربه به منافع ملی هستند.

دیپلمات پیشین همچنین به سوءاستفاده بعضی گروه ها در داخل کشور از این مصاحبه اشاره و اعلام کرد: متاسفانه شاهد پدیده ای هستیم که بعضی به راحتی منافع ملی را بازیچه مصالح سیاسی و جناحی می نمایند که نتیجه ناخوشایند چنین حالتی به هیچ وجه قابل کتمان نیست. به همین دلیل تصمیم گیران نظام باید برای خنثی کردن اینگونه تحرکات چاره اندیشی نمایند تا آرامش عمومی و اهداف ملی به واسطه تمامیت و زیاده خواهی گروهی تندرو تحت تاثیر قرار نگیرد.

وی ادامه داد: همه با هر سلیقه و نگاهی که از آن پیروی می نمایند، این اصل مهم را باید در نظر داشته باشند که تحت هر شرایطی منافع ملی نسبت به مصالح اشخاص، گروه ها و جریان های سیاسی اعم از راست و چپ در اولویت واقع شده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1796

به "برای نظام هزینه تراشی نکنیم، بعضی به راحتی منافع ملی را بازیچه مصالح سیاسی و جناحی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای نظام هزینه تراشی نکنیم، بعضی به راحتی منافع ملی را بازیچه مصالح سیاسی و جناحی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید