بحران در دولت کانادا؛ یک وزیر دیگر استعفا کرد

به گزارش آسمان تو، رئیس هیأت خزانه داری دولت کانادا در اعتراض به نقش آفرینی احتمالی دولت جاستین ترودو در فساد مالی یک شرکت عمرانی از سمتش استعفا کرد.

بحران در دولت کانادا؛ یک وزیر دیگر استعفا کرد

به گزارش گروه بین الملل آسمان تو، یک وزیر دیگر دولت جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا دوشنبه در اعتراض به نقش آفرینی احتمالی دولت در پرونده فساد مالی یک شرکت عمرانی از سمتش استعفا نموده است.

به نوشته رویترز، جین فیلپات با کناره گیری از سمتش به عنوان رئیس هیأت خزانه داری کانادا دومین وزیر کابینه است که در اعتراض به ادعاها در خصوص مداخله ترودو برای محافظت از یک شرکت مهندسی در برابر محاکمه فساد مالی، از دولت او جدا می گردد.

پیش از فیلیپات، جودی ویلسون-ریبولد، وزیر دادگستری پیشین کانادا از سمتش استعفا کرد. او در یک جلسه استماع گفت مقام های دولت ترودو، او را برای محافظت از شرکت عمرانی اس.ان.سی-لاوالین در برابر محاکمه برای فساد مالی، تحت فشار قرار داده اند.

شرکت اس.ان.سی متهم است بین سال های 2001 تا 2011 نزدیک به 48 میلیون دلار کانادا به مقام های لیبی رشوه پرداخت نموده است. مقام های دولت کانادا، وزیر دادگستری این کشور را تحت فشار قرار داده بودند تا به جای محاکمه، با اخذ جریمه پرونده مربوط به فساد مالی آن را فیصله دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره انگیزه های اتاوا برای دخالت در این پرونده نوشته محاکمه موجب می شد سی.ان.سی برای یک دهه از شرکت در مناقصه های دولت فدرال محروم گردد و این می توانست آمار بیکاری را در استان کبک که دفتر مرکزی شرکت در آن قرار گرفته است، افزایش دهد.

رئیس هیأت خزانه داری کانادا در بیانیه ای که در توئیترش منتشر نموده گفت: طی هفته های گذشته رویدادهایی را که دولت فدرال را به لرزه درآورده اند آنالیز نموده ام و بعد از تأمل جدی به این نتیجه رسیده ام که بایستی از سمتم به عنوان وزیر کابینه کناره گیری کنم.

رسانه دولتی بی.بی.سی نوشته رسوایی مربوط به پرونده اس.ان.سی، باعث افت محبوبیت دولت جاستین ترودو چند ماه قبل از انتخابات سراسری اکتبر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشته ترودو به عنوان کسی که یکی از شعارهای انتخاباتی اش را شفافیت در سیاست ورزی قرار داده بود بایستی در هفت ماه باقی مانده تا انتخابات، وجهه اش را ترمیم کند، اما این رسوایی ممکن است باعث گردد او جایگاهش به عنوان رهبر حزب لیبرال و بالتبع نخست وزیری را از دست بدهد.

روز دوشنبه اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار کانادا یک بار دیگر از ترودو خواست از سمتش استعفا کند. او از سایر وزیران دولت کانادا خواست از فیلپات الگو گرفته و کناره گیری نمایند.

برای دریافت ویزای کانادا با ما تماس بگیرید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 21 مرداد 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 184

به "بحران در دولت کانادا؛ یک وزیر دیگر استعفا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران در دولت کانادا؛ یک وزیر دیگر استعفا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید