امارات به انجام عملیات ترور در عراق متهم شد

به گزارش آسمان تو، ایرنا نوشت:منابع اطلاعاتی و رسانه ای در عراق فاش کردند که یک تیم اطلاعاتی - امنیتی اماراتی به دست داشتن در ترور شخصیت ها، فعالان اجتماعی و ماموران اطلاعاتی عراق متهم شد.

امارات به انجام عملیات ترور در عراق متهم شد

شبکه تلویزیونی العهد ارگان خبری گروه جهادی - سیاسی عصائب اهل الحق در گزارشی امروز سه شنبه با عنوان ترور با گلوله های اماراتی، تیم اطلاعاتی - امنیتی امارات را که اخیرا وارد عراق شده است، مسوول عملیات ترور شخصیت ها، فعالان اجتماعی و ماموران اطلاعاتی در عراق دانست.

این شبکه تلویزیونی با استناد به اظهارات دو روز قبل شیخ قیس الخزعلی دبیرکل این گروه جهادی - سیاسی عراق در 16 خردادماه 1400، تاکید نموده است که تیم اطلاعاتی - امنیتی امارات که وارد عراق شده، مسوول این عملیات ترور است.

شیخ الخزعلی در این اظهارات گفته است: گزارش های اطلاعاتی دستگاه های امنیتی عراق حاکی است که پول هایی از امارات به عراق حواله شده و به دست تیم اطلاعاتی - امنیتی اماراتی رسیده و این تیم در عراق دست به عملیات ترور زده است.

این شبکه خبری عراقی یک روز بعد از ترور یک افسر اطلاعاتی با رتبه سرتیپ در سازمان اطلاعات عراق در روز گذشته (دوشنبه) در بغداد، امارات را متهم نموده است.

سرتیپ نبراس فرمان الفیلی در منطقه بلدیات در شرق بغداد روز گذشته به دست افراد مسلح ناشناس ترور شد.

این رسانه عراقی ادامه داده است که بغداد اخیرا شاهد عملیات ترور مختلفی بوده که بعضی از این عملیات ، افسران اطلاعاتی را هدف قرار داده است.

این دومین حادثه ترور افسران اطلاعاتی عراق در طول سه ماه اخیر است و پیش از این نیز یک افسر اطلاعاتی در منطقه منصور در غرب بغداد در 21 مارس (یکم فروردین ماه 1400) به دست افراد مسلح ناشناس ترور شده بود.

افراد مسلح ناشناس 24 ساعت بعد از ترور محمود لیث حسین افسر اطلاعاتی عراق در منطقه منصور بغداد، به منزل یک افسر اطلاعاتی دیگر در پایتخت با نارنجک حمله کردند اما این سوء قصد، تلفات انسانی نداشته و تنها خسارت مادی برجای گذاشته است.

در این راستا سمیر عبید روزنامه نگار و نویسنده عراقی در توئیتی گفته است که ترور افسران اطلاعاتی عراق در بغداد این پیغام را دارد که هیچ کس حتی نیروهای منتسب به دستگاه های دولتی، خارج از دایره ترور در عراق نیستند.

وی ادامه داده است که این ترور دولت مصطفی الکاظمی که قبلا رییس سازمان اطلاعات عراق بوده را به چالش کشیده و در عین حال پیغامی برای جامعه جهانی است که عراق، سرزمین امنی برای سرمایه گذاری نیست.

گفته می گردد که امارات به عنوان یکی از کشورهای مهم مخالف پیوستن عراق به راه ابریشم و برقراری رابطه با چین است.

کارشناسان در عراق بر این باورند که ابوظبی از بیم از دست رفتن صندلی مالی امارات در منطقه به عنوان مرکز جذب سرمایه های خارجی، به شدت با طرح راه ابریشم مخالف بوده و با توجه به اینکه عراق در این طرح، یکی از محورهای راهبردی است، تمام کوشش خود را می نماید تا مانع پیوستن عراق به این طرح گردد.

از این رو، امارات یکی از کشورهایی است که به عنوان محرک اصلی اعتراضات اکتبر 2019 در عراق که منجر به استعفای دولت منتخب عادل عبدالمهدی شد، شناخته شده است.

سازمان اطلاعات عراق به ریاست مصطفی الکاظمی در همان زمان از بازداشت یک تیم اماراتی متشکل از چند عضو عراقی و لبنانی محرک اعتراضات در بغداد خبر داده بود.

تیم اماراتی که گفته می گردد در جریان انفجار انتحاری بهمن ماه 1399 در بغداد، وارد عراق شده، بنا به گزارش های رسانه ها و صاحب نظران عراقی، زیر نظر طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات مدیریت می گردد.

با وجود جنجالی که ورود این تیم اماراتی در عراق ایجاد نموده و متهم به عملیات ترور و ناامنی در عراق شده اما دولت عراق تا به امروز نسبت به همه این گزارش موضع سکوت گرفته است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1846

به "امارات به انجام عملیات ترور در عراق متهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امارات به انجام عملیات ترور در عراق متهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید