اصلاح طلبان از جو ملک بایدن بهره ای می برند؟، بزک دمکرات ها بوسیله روزنامه های اصلاحات!

به گزارش آسمان تو، روزنامه های اصلاح طلبان در چند ماه اخیر به شدت برای بایدن و دمکرات ها ریپورتاژ رفته اند و به نظر می رسد که برنامه اصلی آنها استفاده از شرایط فعلی برای رسیدن به جایگاه ریاست جمهوری 1400 است.

اصلاح طلبان از جو ملک بایدن بهره ای می برند؟، بزک دمکرات ها بوسیله روزنامه های اصلاحات!

گروه سیاسی خبرنگاران- محمدحسین طارمی؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند در آمریکا چه بایدن رای بیاورد و چه ترامپ، راهبرد جمهوری اسلامی ایران در قبال آمریکا معین است؛ چراکه آن ها به کمتر از نابودی ما فکر نمی کنند و تمام ظرفیت های خود را علیه ما به کار می گیرند. آمریکایی ها با وجود ثابت بودن راهبردشان در قبال ایران، در برخی تاکتیک ها و روش ها با یکدیگر متفاوت هستند، اما در مجموع برای جمهوری اسلامی ایران فرقی نخواهد داشت.

برخی کارشناسان سیاسی می گویند اصلاح طلبان در دولت آقای روحانی آمدند و مردم را فریب دادند و گفتند که مسائل را از طریق مذاکره و برجام حل خواهیم کرد، اما نه تنها مسائل را حل نکردند، بلکه مسائل بیشتر شد. بسیاری از مسائل و معضلاتی که در کشور به خصوص در حوزه اقتصادی وجود دارد، به خاطر رویکرد غلط جریان اصلاحات و دولت است، که به برجام و مذاکرات امید بستند و نه تنها نتیجه نگرفتند؛ بلکه هر روز فشارها و تحریم ها بیشتر شد.

این روز ها اگر سری به روزنامه های منتسب به جریان اصلاحات بزنید، داغ ترین موضوع این فضا که انتخابات آمریکاست را مشاهده کنیم. از واکنش های سیاسی جالبی که بیشتر دلواپسان بایدن درباره انتخابات آمریکا منتشر کرده اند در ادامه می آید:

روزنامه شرق در مطلبی با عنوان روزنه دولت جدید آمریکا برای اقتصاد ایران با طرح این ادعا که مسئولان ایرانی همیشه سعی کرده اند نتایج انتخابات آمریکا را بر سرنوشت عمومی ایرانیان بی ارتباط بدانند و یادآوری پیروزی ریگان، بوش پسر و ترامپ به عنوان 3 رئیس جمهور جمهوری خواه پس از انقلاب اسلامی، سخن از تاثیر حداکثری انتخابات آمریکا بر فضای داخلی ایران به میان آورد و نوشت: نه تنها انتخابات ریاست جمهوری بزرگ ترین اقتصاد جهان باید به عنوان یک اتفاق مهم مورد توجه و ارزیابی سیاسیون قرار بگیرد؛ بلکه حتی باید به انتخابات آینده قدرت های اقتصادی درجه چندم هم توجه لازم را داشته باشند. با چنین نگاهی، همسویی دولت و همه جریان های سیاسی درگیر در دوران پس از برجام و تلاش برای استفاده از فرصت تجارت و تنش زدایی آن ایام، می توانست مانع پیروزی ترامپ در سال 2016 و افزایش قیمت دلار تا مرز 30 هزار تومان شود!.

روزنامه اعتماد، دیگر روزنامه اصلاح طلبی بود که در یادداشتی با عنوان استفاده از فرصت ها با اشاره به این فرض که بایدن وعده بازگشت به برجام را داده است، پیشاپیش آن را به عنوان جرقه ای برای انتخابات سال1400 توصیف کرد و نوشت: پاداش این همراهی (مردم ایران) و مزد این صبوری به باور من استفاده از فرصت روی کار آمدن دموکرات ها و فعال شدن دیپلماسی پیش برنده ایران در منطقه و جهان است. دیپلماسی ای که با تکیه بر منافع ملی، استقلال و حفظ تمامیت ارضی کشور در خدمت پیشرفت همه جانبه و بهبود و رشد اقتصاد و در نهایت رضایت مندی مردم باشد. اگر نگاه به دیپلماسی تحقق اهداف گفته شده باشد و تاثیری عینی در زندگی مردم بگذارد چه بسا می تواند شکاف های موجود بین حاکمیت و مردم را نیز ترمیم کند؛ مشروط بر آنکه منافع ملی به پای منافع جناحی ذبح نشود و این همراهی در مجموعه ارکان حاکمیت در ایران نیز شکل بگیرد. در چنین صورتی شاید از هم اکنون بتوان پیش بینی کرد که انتخابات 1400 ایران هم می تواند انتخابات پرشوری باشد.

همچنین روزنامه آرمان ملی در مطلبی با عنوان از انتخابات آمریکا تا انتخابات 1400 ایران نوشت: دونالد ترامپ، با وجودی که همیشه رو بازی می کند اما فردی بی سیاست و بی تدبیر است که تا آخرین نفس شمشیرش را برای ایران از رو بسته و با اعمال تحریم های دقیقه نودی و فشار حداکثری، شرایط زندگی را برای مردم سخت کرده است. او همچنین هزینه های بسیاری برای آمریکا از جمله در تقویت نژادپرستی و جنگ داخلی در پورتلند، ماجرای دیوار مکزیک و برخورد با مهاجران داشته است. اما جو بایدن، آرام تر و محافظه کارانه تر برخورد می کند، لیکن نمی تواند خسارت هایی را که ترامپ به کشور زده به آسانی حل نماید.

چند وقت قبل هم روزنامه سازندگی ارگان رسمی حزب کارگزاران سازندگی در مطالبی تکراری و پشت سرهم از بایدن به عنوان آرزوی هر ایرانی یاد کرد بود.روزنامه سازندگی در تاریخ پنجم مرداد 1399 خود، در گزارشی به مسئله انتخابات آمریکا و رقابت میان جو بایدن نامزد مطرح دموکرات ها و دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه پرداخته است. در این گزارش به صورت مستقیم از جو بایدن حمایت کرده و مردم را به یاد برخی از گزارش هایش در حمایت از هیلاری کلینتون و باراک اوباما می اندازد.

روزنامه سازندگی در تیتر گزارش روز پنجم مرداد ماه خود، به مردم اطمینان داده است که اگر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا شود هم آمریکا به برجام بازخواهد گشت و هم مخالفت این کشور با جمهوری اسلامی ایران و نگاه براندازانه اش خاتمه خواهد پذیرفت.

البته هنوز حافظه مردم تیترهای پر زرق و برق روزنامه های اصلاح طلبان را فراموش نکرده است. روزی که تیتر زدند؛ امضای کری تضمین است، خاتمه کابوس تحریم، سلام برجام و موارد دیگر که برای مردم این توقع را ایجاد کرد که با امضای برجام همه مسائل کشور حل می شود.

اما با اینکه اصلاح طلبان دست و پای خود را با آمدن بایدن گم کرده اند، صدا از اردوگاه مقابل حکایت دیگری دارد. اواخر خرداد سال جاری بود که آنتونی بلینکن، مشاور ارشد جو بایدن در جمع یهودیان آمریکا گفته بود که حتی اگر جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا برسد هیچ تغییری در نوع نگرش آمریکا نسبت به ایران رخ نخواهد داد و تمامی تحریم های دولت ترامپ علیه کشورمان ادامه می یابد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1480

به "اصلاح طلبان از جو ملک بایدن بهره ای می برند؟، بزک دمکرات ها بوسیله روزنامه های اصلاحات!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح طلبان از جو ملک بایدن بهره ای می برند؟، بزک دمکرات ها بوسیله روزنامه های اصلاحات!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید