استراتفور: تصور کاخ سفید از تسلیم ایران در برابر خواسته هایش اشتباه بود

به گزارش آسمان تو، اندیشکده آمریکایی استراتفور در گزارشی اذعان نموده که تصور کاخ سفید از تسلیم ایران در برابر خواسته هایش با سیاست فشار حداکثری اشتباه بوده است.

استراتفور: تصور کاخ سفید از تسلیم ایران در برابر خواسته هایش اشتباه بود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اندیشکده استراتفور که از جمله اتاق فکرهای سیاست خارجی آمریکا به شمار می رود در گزارشی اذعان نموده که سیاست دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران با موفقیت همراه نبوده است.

در این گزارش که البته آن نیز از ادبیات ضدایرانی بهره برده و مشتمل بر اتهام زنی به تهران است، آمده است: تهران، در حالی که زخم خورده اما [در برابر اقدامات آمریکا] سر تعظیم فرود نیاورده، تحریم های واشنگتن را تاب آورده و به رئیس جمهور دونالد ترامپ نشان داده که قصد ندارد قبل از تسهیل تحریم ها، خواسته های ایالات متحده را برآورده کند.

در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: کاخ سفید به اشتباه تصور می کرد که تحت فشار قرار دادن ایران با سیاست فشار حداکثری می تواند تهران را مجبور به تسلیم در برابر خواسته های آمریکا برای رسیدن به توافقی جامع تر و سخت گیرانه تر برای محدودسازی جاه طلبی های هسته ای و منطقه ای این کشور کند.

استراتفور در این گزارش که خلاصه کوتاهی از بخشی از نوشتار آن را می خوانید، سپس با اشاره به بعضی مسائل مالی ایران در اثر تحریم های واشنگتن نوشته، با این حال، دولت ایران زیر این فشارهای مالی خُرد نشد. در ماه های گذشته، بانک مرکزی ایران توانسته ارزش پول ملی را تثبیت کند ...

اندیشکده آمریکایی در ادامه با اشاره به بعضی وقایع اخیر در خلیج فارس و ماجرای توقیف کشتی آدریان دریا و همچنین کشتی انگلیسی استینا ایمپرو و ضمن ارائه توضیحاتی از منظر خود، اذعان نموده که تهران هم زمان با مهار بحران مالی خود توانسته است ترامپ را درمانده کند.

استراتفور در ادامه به گام های ایران در کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام پرداخته و بعد، پنج دستاورد ایران را از اقدامات سه ماه اخیر چنین بیان داشته است:

اول، ایران نشان داد که قادر است به شکل معتبر تنگه هرمز را تهدید نظامی کند؛

دوم، بی میلی ترامپ را به درگیر شدن در جنگی دیگر در خاورمیانه برملا کرد؛

سوم، تهدیدهای ایران در یکی از شلوغ ترین منطق کشتی رانی در دنیا، فرانسه را بر آن داشت که به دنبال راهکار دیپلماتیک باشد و حتی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را به نشست گروه 7 دعوت کند؛

چهارم، بیمناکی حامیان منطقه ای ترامپ را که در صورت وقوع جنگ چیزهای زیادی برای از دست دادن دارند، نمایان ساخت (نویسنده در اینجا به طور خاص به امارات عربی متحده اشاره نموده است.)

پنجم، چالش ایالات متحده برای ایجاد یک ائتلاف بین المللی در خلیج فارس، هزینه های اقدامات یک جانبه آمریکا در قبال ایران را نشان داد تا جایی که تنها سه کشور استرالیا، بحرین و انگلستان به آن پیوستند و حتی ژاپن حاضر به پیوستن به آن نشد.

در ادامه نویسنده اندیشکده استراتفور بخش قابل توجهی از گزارش خود را به احتمال ایجاد راهکار دیپلماتیک بین ایران و آمریکا اختصاص داده اما در این میان، چنین نوشته است: برای ترامپ، تحریم ها علیه ایران مانند تعرفه ها علیه چین است؛ ابزاری برای به تسلیم کشاندن دشمن. با این منطق، او بعید است که این ابزار را در شروع گفت وگوها کنار بگذارد. ترامپ تنها می تواند تحریم ها را زمان انجام توافق برای رسیدن به خواسته هایش کنار بگذارد.

استراتفور ادعا نموده، این شانس وجود دارد که دولت ترامپ برای جان بخشیدن به طرح پیشنهادی فرانسه، بخشی از تحریم ها را برطرف کند. بعضی اطلاعاتی که به بیرون درز نموده اند نشان می دهند که خروج ناگهانی جان بولتون از دولت ترامپ پس از یک جلسه پرتنش اجرا شده که در آن در مورد تسهیل بعضی تحریم ها بحث شده بود.

اندیشکده آمریکایی همچنین استیون منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا را یکی از میانه روهای کاخ سفید خوانده و گفته که او می خواهد نقش برجسته تری در سیاست آمریکا در قبال ایران پس از خروج بولتون داشته باشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 507

به "استراتفور: تصور کاخ سفید از تسلیم ایران در برابر خواسته هایش اشتباه بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استراتفور: تصور کاخ سفید از تسلیم ایران در برابر خواسته هایش اشتباه بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید