اجرای سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی

به گزارش آسمان تو، خبرنگاران : پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اعمال سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد.

اجرای سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی

به گزارش خبرنگاران به نقل از بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار در جلسه عصر دیروز به ریاست پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اعمال سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی را به شرح زیر تصویب کرد:

الف: بانک مرکزی به منظور اعمال مدیریت و نظارت بر ترازنامه بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، سیاست کنترل مقداری ترازنامه را با اولویت سایر دارایی ها و دارایی های خارجی در کنار سایر سیاست های نظارتی مدنظر قرار دهد.

ب: سیاست کنترل مقداری ترازنامه شامل اعمال محدودیت در وجه نقد، سپرده ها نزد بانک مرکزی، اوراق بدهی دولتی، تعهدات مشتریان بابت گواهی اعتبار مولد و اعتبارات پیشران زنجیره فراوری نمی گردد.

ج: بانک مرکزی می تواند رشد ترازنامه بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را بر حسب شرایط اقتصادی و نوع مأموریت آن ها تعدیل کند، به گونه ای که برای بانک های با شرایط اقتصادی نامناسب محدودیت بیشتری و برای بانک های با شرایط اقتصادی مناسب تر، محدودیت کمتری اعمال کند.

لازم به شرح است که رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته اعلام نموده بود برای کاهش فشار تورمی در بازارها از سایر روش های جایگزین سیاست افزایش سود استفاده خواهد نمود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: asemaneto.ir شناسه مطلب: 1451

به "اجرای سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید